aquatherapy
hydrotherapy

هیدروتراپی

(آبدرمانی)

هیدروتراپی یک درمان مکمل است که از آب برای اهداف درمانی و پزشکی استفاده میشود. بسته به کاربرد، میتوان به عنوان آب درمانی، هیدروتراپی و یا آکواتراپی نیز نام برد.

آب درمانی برای درمان بیماریهای مختلف مانند آرتریت، بیماریهای روماتیسمی و سایر بیماریها استفاده و معمولاً در بخش فیزیوتراپی بیمارستان، مراکز درمانی و یا کلینیکها  انجام می شود. فیزیوتراپیست و هیدروتراپیست ها که دارای آموزش های تخصصی هستند تمرینات را ارائه میکنند.

برای آب درمانی از آب گرم یا آب سرد برای کاهش علائم بیماری جسمی و روحی افراد استفاده میشود و فشار و جریان آب برای هر نوع درمان متفاوت است.

(آکواتراپی)

هیدروتراپی

تردمیل آبی

مخازن فیزیوتراپی

استخرهای شنا

مراکز اسپا و تندرستی

وان آب گرم

سونا

دوش

حمام

کاهش درد
آبگرم درمانی با استفاده از آب گرم در افراد مبتلا به بیماریهای مزمن سیستم اسکلتی عضلانی و … تأثیر قابل ملاحظه ای در کاهش درد دارد.
آب گرم ممکن است سیگنال های درد را تسکین دهد، ماهیچه ها را شل کرده و جریان خون را افزایش دهد و درد ناحیه را کاهش دهد.

بهبود سلامت روانی
فعالیت های مبتنی بر آب سلامت روانی را در برخی افراد بهبود می بخشد. به عنوان مثال، در افراد مبتلا به فیبرومیالژیا ممکن است ورزش درمانی در آب باعث کاهش اضطراب و افسردگی شود.

علاوه بر این ، بسیاری ممکن است دریابند که شنا روحیه آنها را بهبود می بخشد و به کاهش تنش کمک می کند.

علائم آرتروز
افراد مبتلا به آرتروز نیز ممکن است از آب درمانی استفاده کنند. مطالعات نشان داده که افراد مبتلا به آرتروز زانو، علائم درد و عملکرد زانو را پس از 8 هفته ورزش در آب بهبود بخشیده است.

همچنین افرادی که مبتلا به آرتریت روماتوئید هستند و همزمان با مصرف داروی خود ورزش متوسطی در آب انجام داده اند، برای بهبود این بیماری از جمله استرس اکسیداتیو کمک کرده است.

فشار کم
یکی از مزایای کلیدی تکنیک های آب درمانی، مانند ورزش در آب ، این است که تأثیر آنها بسیار کم است.

افراد می توانند این فعالیت ها را در آب انجام دهند بدون اینکه فشار زیادی به مفاصل خود وارد کنند. در نتیجه ، افراد می توانند ضمن کاهش علائم مانند درد، به برنامه تمرینی پایبند باشند.

کاهش استرس
آب درمانی به آرامش و کاهش استرس هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی خیلی کمک می کند، آب گرم ممکن است به کاهش تنش در ماهیچه ها کمک کند در حالی که باعث ایجاد آرامش روحی می شود.

بهبودی از طریق تمرینات
ورزشکاران گاهی اوقات از اشکال مختلف آب درمانی مانند آب گرم و آب سرد استفاده می کنند. بسیاری احساس می کنند که این نوع آب درمانی کنتراست به آنها کمک می کند تا از تمرینات سخت رهایی یابند و از دردهای عضلانی جلوگیری کنند.

بارداری و آب درمانی
آب درمانی ممکن است به دردهای عمومی که بارداری می تواند ایجاد کند، کمک کند. برخی از افراد ممکن است در طول زایمان با آبدرمانی درد را کاهش و آرامش را افزایش دهند.

تیزرها
ویدیوهای

هیدروتراپی و آکوافیتنس