دانش بنیان

کرونا صادرات محصولات دانش بنیان را کاهش داد

مدیرکل دفتر توسعه کسب و کار بین الملل معاونت علمی و فناوری گفت:

حوزه سلامت و مواد شیمیایی که ۵۰ درصد آن توسط دانش بنیان‌ها به تولید می رسد، متاثر از شرایط کرونا با کاهش جدی صادرات مواجه شد.

روح‌الله استیری در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص صادرات محصولات مرتبط با کووید ۱۹ توسط شرکت‌های دانش بنیان اظهار کرد:

به صورت کلی ۵ ماه بعد از شروع پاندمی کرونا در کشور، صادرات بسیاری از محصولات حوزه سلامت بویژه محصولاتی که مستقیم و غیر مستقیم با بیماری‌های عفونی و کووید مرتبط بود ممنوع شد.

مدیرکل دفتر توسعه کسب و کار بین‌الملل معاونت علمی و فناوری گفت:

به دلیل اینکه مصرف این محصولات به شدت بالا رفت، سیاست کشورها هم مبتنی بر عدم صادرات شد و طی این مدت کشورهای پرجمعیتی که زیرساخت تولیدشان ضعیف بوده با مشکل مواجه شدند.

به گفته وی، ایران هم با وجود ظرفیت تولید بالای محلول‌های ضد عفونی کننده و ماسک از اوایل پاندمی امکان صادرات نداشت و تا اواخر سال ۹۹ مجوز صادرات صادر نمی‌شد.

وی تاکید کرد: با پیگیری‌های معاونت علمی و فناوری امکان صادرات این محصولات از اواخر سال ۹۹ به وجود آمد زیرا ظرفیت تولید هم تا آن زمان افزایش یافت و با تأمین نیاز داخل، به میزان محدودی صادرات محصولات مجوز داده شد.

وی بابیان اینکه در حال حاضر هم محدودیت‌هایی برای صادرات این نوع محصولات وجود دارد، گفت:

بر اساس آمار بین‌المللی، در مجموع در حوزه صادرات غیرنفتی همه کشورها بجز اتحادیه اروپا به دلیل داشتن زیرساخت‌های خوب، با مشکل مواجه شد.

این بدان معناست که صادرات آنها کاهش پیدا کرد و این موضوعی جهانی بود.

وی ادامه داد:

در حال حاضر ماسک و مواد ضد عفونی کننده از جمله اقلامی هستند که بدون مشکل و نامحدود امکان صادرات دارند زیرا ظرفیت تولید بالاست.

تجهیزات پزشکی مشروط بر تامین نیاز قراردادهای دولتی به صورت محدود می‌توانند صادرات داشته باشند.

کیت تشخیص کووید ۱۹ هم از جمله مواردی است که توسط شرکت‌های دانش بنیان به تولید می‌رسد و صادرات آن نیز به دلیل افزایش ظرفیت تولید به صورت محدود محقق شده است.

وی با تاکید بر اینکه شرایط برای صادرات منطقی به نظر نمی‌رسید و مصرف داخل بالاست، گفت:

ما اکنون به دلیل شرایط کشور و موج‌های کرونا، تشویق و ترغیب شرکت‌ها را در نیمه ۹۹ به بعد از دستور کار خارج کردیم زیرا زمانیکه کشور در گیر کروناست پیگیری برای صادرات غیر منطقی است.

وی در رابطه با صادرات کلی محصولات دانش بنیان گفت: نیمی از کشورهای دنیا، به دلیل پاندمی با کاهش قابل ملاحظه صادرات غیر نفتی مواجه شدند که ایران هم از جمله این کشورها بود.

کاهش میزان صادرات حوزه سلامت و مواد شیمیایی

وی افزود: صادرات در دو بخش مهم سلامت، مواد شیمیایی طی این دو سال به شدت در دنیا و ایران (به غیر ازاتحادیه اروپا) کاهش پیدا کرد؛ بیشترین کاهش صادرات در حوزه مواد و سلامت بود که بیش از ۵۰ درصد صادرات دانش بنیان را تشکیل می‌داد.

کاهش ۲۰ درصدی صادرات حوزه سلامت در دنیا و کاهش ۴۰ درصدی در حوزه مواد طی این مدت محسوس بود.

وی با اشاره به دلیل کاهش صادرات گفت: حوزه سلامت به خاطر نیاز داخل کشور و حوزه مواد تحت تاثیر صرف بودجه در بخش سلامت با کاهش چشمگیری مواجه شد.

بنابراین خیلی از پروژه‌های پالایشگاهی، پتروشیمی و… تحت تاثیر پاندمی قرار گرفت و خرید بین‌المللی آنها ضعیف شد.

برنامه‌های معاونت علمی در راستای توسعه و تقویت صادرات

استیری گفت: با توجه به بهتر شدن شرایط در سال جاری و بویژه پیش بینی نیمه دوم سال، برنامه‌های حمایتی معاونت علمی در جهت تقویت توان صادراتی شرکت‌ها و توسعه بازار محصولات دانش بنیان دنبال خواهد شد.

وی افزود: از جمله برنامه‌های پیش رو در مسیر صادراتی محصولات دانش بنیان ویژه سازی حمایت‌ها برای شرکت‌های دانش بنیانی است که در زنجیره تأمین بین‌المللی قرار می‌گیرند.

این مهم از طریق ارزیابی آمادگی صادراتی آنها و تطابق محصولات تولیدی آنها با حجم و اندازه بازار دنیا از طریق داده‌های سازمان تجارت جهانی انجام خواهد شد.

برچسب‌ها: بدون برچسب
0

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *