تجهیزات پزشکی

واردات تجهیزات پزشکی باید کاهش یابد/لزوم ارتقای کیفیت تولید داخلی

کرمانشاه- معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه بر لزوم ارتقای کیفیت تجهیزات پزشکی داخلی و کاهش واردات این کالاها تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، امید عبدی امروز چهارشنبه در نخستین همایش تجهیزات پزشکی که در محل هتل پارسیان کرمانشاه برگزار شدتجهیزات پزشکی را ابزار لاینفک درمان دانست و گفت:

امروزه به دلیل کاهش مراجعه به بیمارستان ها نوع مصرفی آن در حال شیوع است.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه گفت: متاسفانه تجهیزات پزشکی تولید داخل و کیفیت آن سبب ایجاد چالش‌هایی شده است.

وی بر تقویت حضور مسئولین و کارشناسان تجهیزات پزشکی در بیمارستانها تاکید کرد و گفت:

باید حوزه مسئولیت این افراد در بخش های عرضه و تولید ارتقا یابد تا دغدغه موجود در این زمینه و تضمین و ارتقای سلامت بیماران رفع شود.

عبدی افزود: در بسیاری از کشور ها برای تضمین سلامت و درمان بیماران هزینه هایی انجام می شود و در کشور ما طی اجرای طرح تحول سلامت در سال های اخیر به یک سوم کاهش یافته و نخستین گام از اجرای این طرح بوده است.

وی از کاهش مراجعات برای تهیه تجهیزات پزشکی طی سال های اخیر خبر داد و گفت:

در گذشته ۴۰ تا ۵۰ درصد تجهیزات از خارج بیمارستان تامین می شد اما هم اکنون با استقرار کارشناسان در بیمارستان روندی کاهشی داشته است.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه، با بیان اینکه در بسیاری از بیمارستانها کارشناسان تجهیزات پزشکی که اصول ایمنی را رعایت کنند وجود ندارد، بر ساماندهی بحث کنترل و کیفیت در بیمارستان ها به وسیله آموزش تاکید کرد.

وی قاچاق کالا را عامل لطمه به صنعت و تولید دانست و خواستار جدی مبارزه با قاچاق کالا شد.

عبدی تعریف و طراحی کد رهگیری توسط سازمان بهداشت و درمان را راهکار رفع بسیاری از مشکلات در این زمینه دانست و گفت: این اقدام تنها گام نخست است.

وی ۶۰ درصد تجهیزات پزشکی را وارداتی اعلام کرد و گفت: باید تا چشم انداز ۲۰۲۰ تولیدات پزشکی داخلی ارتقا یابد و سهم ما از واردات کاهش یابد.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه، گفت: شرک تهای دانش بنیان به عنوان کاتالیزرگر در این زمینه می توانند نقش موثری ایفا کنند و باید متکی بر خلاقیت و نوآوری باشند.

وی با بیان اینکه، مقاومت هایی در برابر تولید تجهیزات داخلی انجام می شود که پایه علمی ندارد گفت:

این موضوع نیازمند اصلاحات قانونی بوده و اصل کار ما باید مبتنی بر کیفیت و سلامت بیماران باشد.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه، اشاره ای نیز به خلاهای موجود در قیمت گذاری داشت و گفت: در این زمینه در صدد ارائه آموزش به کارشناسان مربوطه هستیم.

 

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *