فیزیوتراپی

فیزیوتراپی و نقش آن در بهبود بیماران کووید ۱۹

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد اکبری دبیر علمی سی و یکمین کنگره فیزیوتراپی ایران، هدف از برگزاری کنگره را تغییر در روش‌های مواجهه با بیماران در مراحل مختلف و تجربه‌ای که بر اساس تحقیقات انجام شده طی سال‌های مختلف به دست می‌آید، عنوان کرد .

وی افزود: لازم است بین همکاران که در زمینه‌های مختلف فعالیت می‌کنند، تبادل اطلاعات صورت بگیرد.

وی با عنوان این مطلب که رشته فیزیوتراپی هم از این قاعده مستثنی نیست، گفت: این کنگره‌ها برگزار می‌شود تا تجربیات جدیدی که طی سال به دست می‌آید انتشار پیدا کند و تمام کسانی که دست اندرکار درمان فیزیوتراپی بیماران هستند از آن موارد اطلاع پیدا کنند یا مهارت آنها افزایش یابد تا از این طریق شاهد ارتقا سلامت جامعه باشیم.

اکبری در خصوص محورهای کنگره امسال که به صورت مجازی برگزار می‌شود، افزود: هشت موضوع مهم و به روز در این کنگره مورد بحث قرار خواهد گرفت که به ترتیب برنامه مشخص شده مقایسه دو دسته از مداخلات فیزیوتراپی، جایگاه و اولویت‌هایی که نسبت به هم دارند در نظر گرفته شده و از این مداخلات تمرین درمانی و درمان‌های دستی است که درباره اهمیت هر کدام بحث خواهد شد.

وی ادامه داد: آیتم بعدی فیزیوتراپی در سالمندان است.

همانطور که می‌دانیم سالمندی در کل دنیا از جمله در ایران در حال گسترش است و ما در آینده تعداد زیادی سالمند خواهیم داشت که خدمات فیزیوتراپی نیاز خواهند داشت.

در این کنگره در خصوص نیازهای سالمندی بحث خواهد شد.

اکبری گفت: یکی از موضوعات نسبتاً جدیدی که در این کنگره مورد بحث قرار می‌گیرد درمان سردردها با منشأ گردنی است که همانطور که می‌دانید سردرد یکی از عارضه‌های شایع در زندگی است و متأسفانه شناسایی انواع سردرد و مخصوصاً سردرد با منشأ گردنی کم اتفاق می‌افتد.

وی افزود: مسئله مهم این است که سردرد با منشأ گردنی برخلاف سردردهای مرنی و تنشی قابلیت درمان قطعی دارد، به شرطی که آنها را درست تشخیص دهیم و به درمان آن بپردازیم.

دبیر علمی کنگره ادامه داد: فیزیوتراپی در بیماران مبتلا به کووید ۱۹ یکی دیگر از موضوعات مورد بحث در کنگره است.

همانطور که می‌دانید مهم‌ترین و اولین علائم در بیماران کووید ۱۹، علائم تنفسی و قلبی است.

علاوه بر مشکلات سیستم تنفسی و عروقی بیمار، سیستم اسکلتی عضلانی بیمار هم دچار اختلال می‌شود، با این حال فیزیوتراپیست ها با بروز اولیه این عارضه به کمک بیماران می آیند و اقدامات لازم را انجام می‌دهند.

وی افزود: یک مبحث دیگر فیزیوتراپی در اختلالات کف لگن است که از جمله عوارضی است که در جامعه شایع است و بیماران وقتی خدمت می‌گیرند مشکلاتشان کمتر می‌شود.

اکبری گفت: مورد دیگر فیزیوتراپی در پا و اختلالات لیگامانی مچ پا است که در این زمینه صحبت خواهد شد و آخرین آیتم مربوط به هیدروتراپی است که از جمله مواردی است که در فیزیوتراپی برای بیماران انجام می‌شود و اطلاعات و روش‌های جدید مطرح خواهد شد.

دیدگاه ها بسته شده اند.