تجهیزات توانبخشی

معرفی تجهیزات تخصصی پزشکی و بررسی انواع آنها در مجله طب تولید

معرفی و بررسی انواع تجهیزات تخصصی پزشکی


پزشکی، علم وسیعی است که بسیاری از متخصصان و پزشکان با آن سروکار دارند.

این علم با سلامت و جسم انسان‌ها در ارتباط بوده و پیشینه‌ی قوی‌ای دارد.

پزشکان و متخصصان برای استفاده از این علم و بهبود سلامتی افراد نیازمند به استفاده از ابزار و وسایلی هستند که با استفاده از آن‌ها بیماری را تشخیص داده و سپس درمان کنند.

آن‌ها به کمک بعضی وسایل در ابتدا نوع بیماری و مشکلی که فرد با آن دست‌وپنجه نرم می‌کند را تشخیص داده و سپس به کمک سایر وسایل اقدام به رفع آن می‌کنند.

کیفیت تجهیزات تخصصی پزشکی که برای انجام این اهداف مورد استفاده قرار می‌گیرند بسیار مهم است؛ و نقشی حیاتی در علم پزشکی دارد.

برای رسیدن به این هدف مهندسین پزشکی گامی مؤثر در این مهم دارند.

آن‌ها با استفاده از علم خود وسایلی را طراحی کرده و در اختیار پزشکان قرار می‌دهند.

در همه‌ی بیمارستان‌ها در کنار پزشکان مهندسین پزشکی هم وجود دارند که همواره باید دستگاه‌ها را موردسنجش قرار داده و از صحت آن‌ها اطمینان حاصل کنند.

در زیر به معرفی انواع تجهیزات پزشکی می‌پردازیم.

1) ابزار معاینه
هنگامی‌که به پزشک و یا دندان‌پزشک مراجعه می‌کنیم، برای تشخیص نوعی بیماری می‌بایست از ابزار و وسایلی استفاده کند که به کمک آن نوع بیماری را تخصص دهد. به این ابزار معاینه گفته می‌شود.

مهم‌ترین ابزار معاینه عبارت‌اند از:

دستگاه فشارسنج جیوه‌ای، دستگاه فشارسنج عقربه‌ای، دستگاه فشارسنج دیجیتال، دماسنج طبی، گوشی پزشکی، چراغ‌قوه، آبسلانگ، افتالموسکوپ، اتوسکوپ، رینوسکوپ، ترازو.

2) ابزار عمومی پزشکی


ابزار عمومی ابزاری هستند که برای کاربرد خاصی طراحی نشده‌اند و در همه‌ی بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها و هم‌چنین مطب‌های پزشکی وجود دارند.

این ابزار عبارت‌اند از: برانکارد، دستگاه اتوکلاو، دستگاه فور، تخت معاینه، پاراوان، پنبه، الکل، صندلی تابوره، میز ترالی، رنه فرم (قلوه‌ای)

3) ابزار معاینه زنان و زایمان


زنان به دلیل ویژگی خاصی که دارند و به دلیل تفاوت‌های خاصی که در سیستم بدنی خوددارند نیازمند دستگاه‌ها و ابزار متفاوتی هستند.

زنان باردار برای تشخیص بارداری، معاینه جنین، بیماری‌های رحم و تخمدان نیاز من ابزارهایی هستند که متفاوت از مردان است.

هم‌چنین برای مراحل بعد از بارداری و به دنیا آوردن جنین و بسیاری از موارد دیگر از وسایل خاصی برای این منظور استفاده می‌شود.

این ابزار عبارت‌اند از: چراغ معاینه نور سرد، سوآپ پنبه ای، ژل التراسونیک، اسپاچولا، تخت معاینه مامایی، اسپکولوم و سونوکیت

4) ابزار تشخیص بیماری


در همه‌ی بیمارستان‌ها و مراکز تخصصی وسایلی وجود دارند که به کمک آن‌ها بیماری را تشخیص می‌دهند.

این ابزار وسایل مهمی برای تشخیص نوع درد هستند.

این وسایل عبارت‌اند از: اسپیرومتر، الکتروانسفالوگرام، تجهیزات فراصوتی (اولتراسونیک) (در پرتونگاری)، تجهیزات پرتوپزشکی، تجهیزات پزشکی هسته‌ای، شنوایی‌سنج (ادیومتر)، الکتروکاردیوگرام، سی تی اسکن، درون بین، رکتوسیگموئیدوسکوپ، ثبت نوار عصب و عضله

5) ابزار درمانی


پس از مرحله‌ی تشخیص بیماری مرحله بعد درمان آن است. در این مرحله به کمک وسایل و تجهیزات خاصی که برای درمان هر بیماری طراحی‌شده است پزشک و متخصص درمان را آغاز می‌کند.

این ابزار عبارت‌اند از: سرنگ، سرسوزن، سوزن گیر، لیزر کم‌توان، دستگاه ساکشن، آنژیوکت، اسکالپ وین، گالی پاد، پنست، باند گچی، آتل، باندها، ست سرم، پایه سرم، چسب، سوند ادراری.

6) وسایل آزمایشگاهی


برای تشخیص انواع بیماری و بسیاری از تست های پزشکی آزمایش‌های بسیاری صورت می‌گیرد. این آزمایش‌ها در آزمایشگاه‌های خاص و به کمک تجهیزات خاصی انجام می‌شود.

این وسایل عبارت‌اند از:

هود میکروبیولوژی، انکوباتور کشت باکتری‌شناسی، بن ماری آزمایشگاهی، دستگاه آنالیزور، فلیم فوتومتر، الکترولیت آنالایزر، دستگاه تجزیه مواد شیمیایی خون، دستگاه سانتریفوژ ۴۸ شاخه، دستگاه شمارنده گلبول‌های خون و سلول آزمایشگاهی، دستگاه فتومتر (طیف سنج مواد متشکله خون)، اتوآنالایزر، میز مخصوص آزمایشگاه، کیت‌های آزمایشگاهی تشخیص طبی.

7) وسایل اتاق عمل


این وسایل ابزاری هستند که در اتاق عمل برای انواع عمل‌های جراحی به‌کاربرده می‌شوند. انواع بیهوشی‌ها، جراحی و عملیات به هوش آوردن فرد بیمار نیاز من تجهیزات خاصی است که به آن ابزار و وسایل اتاق عمل گفته می‌شود.

این ابزار عبارت‌اند از: گازهای بیهوشی، دستگاه ساکشن (مکش)، الکتروکوتر، گان جراحی و لباس اتاق عمل، شان‌ها، تورنیکه، کاپنوگراف، مانیتور، کلمپ‌ها یا نگهدارنده‌ها، میز مایو، صندلی تابوره، اکارتورها یا رترکتورها، جداکننده‌های بافتی یا دایسکتورها، ماسک جراحی، دستکش جراحی

8) وسایل و ابزار بخش ها


در همه‌ی بیمارستان‌ها بخش‌های خاصی وجود دارد که برای انواع بیماری‌ها طراحی‌شده است.

هر یک از این بخش ها نیاز من ابزار خاص خودش است که عبارت‌اند از: سردخانه و تجهیزات سرمایشی، مونیتور علائم حیاتی، چراغ سیالکتیک، پالس اکسیمتر، الکتروکاردیوگرام، دفیبریلاتور، دستگاه تنفس مصنوعی (ونتیلاتور)، لارنگوسکوپ، آمبوبگ، لوله تراشه، تجهیزاتسنگ شکن، اکسیژناسیون غشایی برون پیکری

9) ابزار دندان‌پزشکی


دندان‌پزشکی علمی است که با استفاده از آن به‌سلامت دهان و دندان رسیدگی می‌شود. سلامت دندان تأثیر بسیار زیادی بر روی سلامتی کل بدن دارد.

بسیاری از بیماری‌های عفونی به‌وسیله دندان‌ها و لثه‌ها به وجودمی آند.

به همین دلیل استفاده از ابزار دندان‌پزشکی نقش بسیار زیادی در زندگی افراد دارد.

این علم نیازمند ابزار خاصی است که شامل: دستگاه مکش (ساکشن) دندان‌پزشکی، فرز توربین، فرز آن گل، اسیدان، باندینگ، ماسک، دستکش، مایع ضدعفونی سطوح و مایع ضدعفونی ابزار، روکش، موقت، آکریل، ماده قالبگیری، شیلد های محافظ، پیشبند و روکش یونیت، میکروبراش، تیغ جراحی، خون بند، سرساکشن، آینه دندانپزشکی، آن گل، توربین دندانپزشکی، جرم گیر دندان، فورسپس، تابوره، یونیت دندان کشی، فرز، آمالگاماتور، لایت کیور، اتوکلاو

10) وسایل طبقه‌بندی نشده پزشکی


این‌ها وسایلی هستند که در همه‌ی موارد قابل‌استفاده بوده و برای دسته‌ی خاصی طراحی نشده‌اند.

این ابزار شامل: بیمارستان سیار، پالایه هِپا، دستگاه نور ماوراء بنفش، صندلی‌های طبی، گازهای طبی، اندام‌های مصنوعی بدن (توانبخشی)، ارتوز و پروتز صورت، تشک طبی، سمعک و لوازم کمک شنوایی، عینک، فتق بند (ارتوپدی و توانبخشی)، کفش‌های ارتوپدی، کمربند طبی، لنزهای طبی، تجهیزات برقی – مانیتورینگ، دستگاه اکسیژن ساز، دستگاه آزمودن ورزش، دستگاه آزمودن قند خون (گولکومتر)

11) تجهیزات آزمایشگاهی


وسایلی آزمایشگاهی ابزاری هستند که در تمامی آزمایشگاه‌ها استفاده می‌شوند.

این وسایل شامل 4 دسته‌اند که به شرح زیر است:1) شیشه ای، 2)بالن ها، 3)لوله ها ،4)سایر وسایل

نتیجه

علم پزشکی علمی پیشرفته است که از زمان‌های بسیار قدیم به درمان بیماران پرداخته است.

این علم باجان و جسم افراد سروکار دارد ازاین‌رو نقش بسیار مهمی در زندگی ما دارد.

تجهیزات و ابزار زیادی ساخته و طراحی‌شده‌اند که پزشکان و متخصصان از آن‌ها استفاده‌های بسیاری می‌کنند.

سه مرحله‌ی معاینه، تشخیص و درمان مراحل مهم علم پزشکی هستند.

پزشکان در هریک از این مراحل با استفاده از ابزار و وسایل خاصی به این کار می‌پردازند.

منبع: وب سایت طب تولید

 

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *