اصلاح حرکات

فیزیوتراپی و اصلاح راه رفتن

اصلاح راه رفتن

حرکت لازمه تعامل انسان‌ها با دنیای اطراف بوده که در نتیجه اعمال دستورات و پیام‌های عصبی بر گروه‌های مختلف عضلات بدن ایجاد می‌شود.

هر حرکت فیزیکی به دلیل پیشروی در محیط و ارتباط با مولفه‌های گوناگون، نوعی چالش برای مغز محسوب شده، که برای مدیریت بهینه آن، کاملا وابسته به اطلاعات حسی دریافتی از دنیای اطراف می‌باشد.

کلیه حرکات ارادی از جمله راه رفتن در نتیجه یک فرایند پیچیده بین مغز، نخاع، اعصاب محیطی، عضلات، استخوان‌ها و مفاصل می‌باشد.

با این حال، توانایی فرد در نگهداری الگوی صحیح راه رفتن در برخی شرایط نظیر قطع عضو، همی‌پلژی، ام‌اس، پارکینسون، سال‌خوردگی، کمر دردهای پوسچرال، دردهای مزمن و … دچار اختلال می‌گردد.

فیزیوتراپی

 

درمان و اصلاح الگوی راه رفتن با فیزیوتراپی

ابتدا درمان‌گر با آنالیز راه رفتن بیمار از طریق مشاهده و ارزیابی گیت بیمار با گام و گیت نرمال و نیز در نظر گرفتن اختلالاتی که در اثر سن، سرعت، شیب‌ها، پله‌ها و … به وجود می‌آیند و اثرات غیر نرمال مانند ضعف، تشنج، تغییر شکل و درد که می‌توانند تا حد زیادی در عمل‌کرد نرمان موثر باشند، برنامه درمانی بیمار را تعیین می‌کنند.

لزوم آگاهی از دانش راه رفتن (گیت) می‌تواند به ارزیابی دقیق و بررسی سایر مشکلات بیمار از قبیل درگیری سیستم‌های عصبی و ماسکلواسکلتال کمک کند، که فیزیوتراپیست با داشتن چنین دانشی می‌تواند یکی از بهترین درمان‌گرها در این زمینه باشد.

به هرحال اختلالات گام و گیت یا به وسیله فیزیوتراپیست و جراح و یا از طریق اعضای مصنوعی یا ارتوزیست بهبود یافته و ترمیم می‌شوند.

اصلاح نحوه و روش راه رفتن / بیومکانیک راه رفتن

متخصص فیزیوتراپی با ارزیابی پارامترهای فضایی-زمانی گیت، اندازه‌گیری کینماتیک گام، آنالیز سه‌بعدی گام، بیومکانیک ایستادن، نیروی عکس‌العمل زمین در راه رفتن نرمال، اندازه‌گیری فشار کف‌پایی، گشتاور مفصل، عضلات، آنالیز راه رفتن نرمال و پاتولوژیک و سایر پارامترهای گیت، با دادن آموزش‌های صحیح، تمرینات ورزشی اصلاحی، ارایه الگوی صحیح راه رفتن در کنار درمان علت زمینه‌ای اختلال، به اصلاح نحوه راه رفتن و درمان آن کمک می‌کند.

موضوع حرکت و راه رفتن بیماران برای فیزیوتراپیست و درمان‌گران بسیار با اهمیت تلقی می‌شود و بخش مهمی از درمان را برای بازگرداندن افراد مبتلا به جامعه در بر می‌گیرد.

شناخت و ارزیابی حرکت به عنوان نقطه ابتدایی برای شروع درمان و توان‌بخشی از جایگاه مهمی برخوردار است.

منبع : https://biptc.com

دیدگاه ها بسته شده اند.