فیزیوتراپی در دوران کرونا

فیزیوتراپیست ها به درمان بیماران سرطانی کمک می کنند

عضو کمیته کارگروه آموزشی کمیته علمی انجمن فیزیوتراپی ایران، گفت:

فواید ورزش در طول درمان سرطان به خوبی اثبات شده و فیزیوتراپیست ها می توانند به این بیماران کمک کنند.

سعیده سارلی، در گفتگو با خبرنگار مهر، به بهانه برگزاری وبینار تمرین درمانی و ورزش در بیماران مبتلا به سرطان، اظهار داشت:

مهم‌ترین روش مبارزه با سرطان، اصلاح سبک زندگی و سالم زیستن است و ورزش کردن در این میان نقش انکار ناپذیری دارد.

وی افزود: فیزیوتراپیست ها با توجه به تخصص ویژه ای که دارند به وسیله تجویز، انجام و آموزش ورزش‌های درمانی خاص، ماساژ، ورزش در آب (آب درمانی)، اقدام به درمان بیمار و کمک به بهبود کیفیت زندگی و سطح سلامتی آنها می‌کنند.

این فیزیوتراپیست ادامه داد: ورزش و فعالیت بدنی باعث می‌شود عملکرد سیستم ایمنی بهبود یافته، کمک به تنظیم سطح هورمون‌های بدن داشته باشد و با پیشگیری از چاقی ناشی از تحرک کم و همچنین با تأثیر در بهبود خواب بیمار به ایشان کمک می‌کند که روند بهبودی درمان تسریع یابد.

سارلی تاکید کرد:

فیزیوتراپیست ها با روش‌های درمانی خاص خود می‌توانند نقش مراقبتی و حمایتی مناسبی برای بیماران سرطانی و بهبود یافته با هدف استقلال بیماران در انجام امور روزمره، شخصی و کاری به وجود آورند.

وی ادامه داد:

فیزیوتراپیست ها با ارزیابی کامل بیمار در حین و بعد از درمان سرطان با همکاری پزشک معالج، با توجه به شرایط و توانایی مختلف بیماران، یک برنامه تمرینی متناسب از انواع ورزش‌ها شامل ورزش‌های تنفسی، تعادلی، کششی، هوازی و قدرتی در جهت ایجاد استقلال و حفظ فعالیت بیمار در خانواده و محل کار تجویز و آموزش می‌دهند.

سارلی اظهار داشت:

هدف از انجام و آموزش ورزش‌های مختلف برای بیماران، کاهش عوارض جانبی ناشی از سرطان یا درمان آن است که معمولاً شامل درد، تورم اندام‌ها، پوکی استخوان، ضعف عضلانی، از دست دادن دامنه حرکتی مفاصل، کاهش انعطاف پذیری بدن، ورم لنفاوی و خستگی است.

عضو کمیته کارگروه آموزشی کمیته علمی انجمن فیزیوتراپی ایران افزود:

فیزیوتراپی می‌تواند برای حفظ وزن سالم و جلوگیری از آتروفی عضلات مفید باشد.

وی گفت:

تحقیقات نشان می‌دهد که فواید ورزش در طول درمان سرطان به خوبی اثبات شده است و ورزش، خطر عود سرطان و مرگ و میر ناشی از آن را کاهش می‌دهد و میزان مرگ و میر می‌تواند در سرطان روده، پستان و پروستات به ترتیب ۵۰، ۴۰ و ۳۰ درصد کاهش یابد.

سارلی ادامه داد:

یکی از عوارض سرطان و درمان آن بعد از جراحی، شیمی درمانی و پرتودرمانی ممکن است آسیب به سیستم لنفاوی باشد که منجر به لنف ادم اندام‌ها با توجه به نوع سرطان و جراحی مربوطه می‌شود.

وی اظهار داشت: فیزیوتراپیست متخصص در زمینه درمان و کنترل لنف ادم با به کارگیری روش‌های درمانی احتقان زدایی ترکیبی مطابق با استانداردهای جهانی شامل بانداژ فشاری چند لایه، ماساژ دستی تخلیه لنفاوی، تمرین درمانی و ورزش و مراقبت از پوست و ناخن و آموزش خود مدیریتی بیمار در جهت کاهش ورم لنفاوی اندام فوقانی و تحتانی و تنه اقدام می‌نماید.

لذا جهت پیشگیری از سرطان، علاوه بر تغذیه سالم و حفظ وزن متناسب بدن، توصیه می‌شود که انجام ورزش‌های هوازی مانند پیاده روی، شنا و دوچرخه سواری در اولویت برنامه‌های هر فرد قرار گیرد که با افزایش ضربان قلب در حین فعالیت باعث بهبود تناسب قلب و ریه می‌شود.

 

دیدگاه ها بسته شده اند.