تجهیزات و ملزومات پزشکی

صادرات تجهیزات پزشکی و در چند بخش صادر می شود؟

صادرات تجهیزات پزشکی تولید کنندگان تجهیزات پزشکی در ایران بدلیل نظارت مستمر بخش تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو محصولات با کیفیت بالایی تولید می کنند و از نظر قیمت، تجهیزات پزشکی تولیدی ایران قابلیت رقابت با دیگر کشورهای تولید کننده این محصول را دارند.

بدلیل تخصصی بودن صادرات تجهیزات پزشکی می بایست شخص و یا شرکت صادرکننده تجهیزات پزشکی دانش لازم را در معرفی و ارائه محصول صادراتی خود داشته باشد.

تجهیزات پزشکی ایران در کشور های آسیایه ایی و آفریقایی طرفدران زیادی دارد. چون از نظر استاندارد با کشورهایی اروپایی برابری دارد ولی از نظر قیمت پایین تر از قیمت آنها است.

آمار صادرات تجهیزات پزشکی
آمارها در سالهای اخیر نشان از دوبرابر شدن میزان صادرات تجهیزات پزشکی را دارد.

صادرات تجهیزات پزشکی به حدود ۲۴ کشور دنیا انجام می پذیرد که عموم این کشورها از قاره آسیا و آفریقا می باشند.

بیشترین صادرات تجهیزات پزشکی به کشورهای افغانستان، عراق، ترکمنستان، سوریه، جمهوری آذربایجان و کشورهای حوزه خلیج فارس انجام می پذیرد.

یکی از نکات مهم برای صادرات تجهیزات پزشکی به کشورهای هدف، داشتن استاندارد اتحادیه اروپایی است تا کالای مورد نظر در آن کشور ثبت و اجازه ورود به بازار را داشته باشد.

تجهیزات پزشکی صادراتی در حال حاضر به سه بخش تقسیم می شود:

گروه اول شامل کالاهای است که با برند خارجی در ایران تولید و به کشورهای اروپا و عمدتا آلمان و ایتالیا صادر می شود.

که تمام این کالا دارای نشان تجهیزات استاندارد پزشکی اروپا (CE) هستند و به دلیل کیفیت و قیمت مناسب برای آنها تقاضا وجود دارد.

گروه دوم از کالاهای تجهیزات پزشکی با نشان ساخت ایران به کشورهای آسیایی میانه،امریکای لاتین، عراق، افغانستان و سوریه صادر می شود.

گروه سوم برخی دیگر از تجهیزات پزشکی به صورت دانش فنی یا قطعات صادر می شود.


که در کشورهای دریافت کننده مانند آلمان، سوئد، بلاروس، مالزی، چک و روسیه مراحل مونتاژ، تست، کالیبراسیون، بسته بندی و برچسب گذاری روی آن انجام می شود.

تولید تجهیزات پزشکی صادراتی کشور ایران در مقایسه با گذشته، رشد قابل توجهی داشته و این امر باعث شده که صادرکنندگان بیشتر در این حوزه وارد شوند.

کیفیت بالای تولیدات ایرانی در ساخت این نوع تجهیزات، عامل مهمی بوده که کشورهایی نظیر عراق،ترکمنستان،گرجستان،ترکیه وغیره خواهان خرید این دست لوازم گردند .

لازم به یادآوری نیز هست که هیچ کشوری بی نیاز به این نوع تجهیزات و وسایل نمی باشد.

بررسی نحوه صادرات تجهیزات پزشکی


می‌خواهیم صادرات تجهیزات پزشکی را از دو جهت بررسی کنیم. بخش اول، تولید کننده و بخش دوم، صادرکنندگان محصولات هستند.

تولید کنندگان تجهیزات پزشکی به دلیل نظارت مستقیمی که از طرف سازمان غذا و دارو می‌شوند، معمولا تولیدات خود را با کیفیت بسیار بالایی روانه بازار می‌کنند و از نظر قیمت نیز تجهیزات پزشکی ایران، قابلیت رقابت با تولید کننده‌های کشورهای دیگر را دارد و همین موضوع باعث شده سهم بسیار خوبی را از بازار جهانی به خود اختصاص دهند.

آمارهای سال‌های اخیر نشان دهنده این است که صادرات تجهیزات پزشکی در ایران دو برابر شده و توانسته جایگاه بسیار خوبی را نسبت به قبل پیدا کند.

باید با برندسازی و تبلیغات گسترده، خود را به رقبا و به فعالین اقتصادی این حوزه معرفی کنیم تا بتوانیم سهم بیشتری از بازار را به خودمان اختصاص دهیم.

نحوه صادرات تجهیزات پزشکی و شرایط صادرات آن، از جمله مسائلی است که بسیاری از افراد به آن دقت کافی ندارند و کسانی که به تازگی وارد این حوزه شده‌ و صادراتی در این زمینه دارند؛ به این موضوع دقت نکرده و در روند کار به مشکل برمی‌خورند.

شرایط صادرات تجهیزات پزشکی
شخص یا شرکتی که می‌خواهد در زمینه صادرات تجهیزات پزشکی فعالیت داشته باشد باید دانش لازم را در زمینه معرفی و ارائه محصول صادراتی داشته باشد.

این‌گونه نباشد زمانی که مشتری‌ها درحال تماس با فروشنده هستند؛ فروشنده نداند که چه جنسی را می‌فروشد. یا مزایای جنسش چیست.

تجهیزات پزشکی که صادر می‌کند چه قابلیت‌هایی دارد تا بتواند روی مزایایی که دارد، مانور دهد و اجناس خود را به فروش برساند.

داشتن دانش در این رابطه خیلی مهم است و می‌تواند فرد یا شرکت صادر کننده را کمک کند تا بتواند صادرات بهتری را تجربه کند.

صادرات تجهیزات پزشکی به عراق


یکی از موضوعاتی که قرار است به آن اشاره کنیم صادرات تجهیزات پزشکی به عراق است. کشور عراق به دلیل جنگ زده بودن و نداشتن زیرساخت‌های زیربنایی و زیرساخت‌های پزشکی، هدف صادراتی خوبی برای ایران می‌تواند باشد.

در زمینه تجهیزات پزشکی، باید به این موضوع اشاره کنیم که کشور همسایه ما، عراق به دلیل نزدیک بودن به ایران می‌تواند یکی از کشورهای هدف برای ما باشد تا آسان‌تر بتوانیم تجهیزات پزشکی و کالاهای دیگر پزشکی را به این کشور صادر کنیم.

چطور این اتفاق می‌افتد و چطور می‌توان کارها را پیش برد؟ با توجه به بازاری که امروزه عراق دارد و نیازی که مردم عراق به تجهیزات پزشکی دارند؛ تنها، معرفی و برند سازی می‌تواند به تجاری که در زمینه تجهیزات پزشکی فعالیت می‌کنند؛ کمک کند.

تا بتوانند خیلی راحت اجناس و تجهیزاتی که دارند را به مشتریان خود معرفی کنند.

اهمیت تبلیغات و برندسازی در صادرات


بازاریابی‌ و برندسازی‌ها کمک می‌کنند که تجار کشورهای دیگر، بسیار راحت از ایران خریدشان را انجام دهند تا اجناس، هم از نظر قیمت و هم از نظر هزینه حمل، قیمت مناسبی را داشته باشند.

به این موضوع هم اشاره کنیم که صادرات تجهیزات پزشکی می‌تواند سود بسیار زیادی را برای تجار و تولیدکنندگان داشته باشد اما این اتفاق زمانی می‌افتد که تجار و تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی به این فکر بیافتند که کالاهای خود را با استانداردهای روز دنیا و اروپا یا همان سی ای معرفی کنند تا سهم بسیار خوبی را از بازار به خودشان اختصاص دهند.

بازار کنونی جهان به تجهیزات پزشکی نیاز دارد. طبق آمارها، صادرات تجهیزات پزشکی از ایران به حدود ۲۴ کشور دنیا در حال انجام است.

بیشتر این کشورها از قاره آسیا و آفریقا هستند و بیشترین صادرات تجهیزات پزشکی به کشورهایی نظیر:

افغانستان، عراق، ترکمنستان، سوریه، جمهوری آذربایجان و کشورهای حوزه خلیج فارس بوده است.

ما می‌توانیم آمار صادراتی خود را بسیار بالاتر برده و با استفاده از ترفندهایی، بتوانیم خود را به فعالان اقتصادی کشورهای دیگر معرفی کنیم.

معرفی کردن و شناساندن خود به تجار کشورهای دیگر، می‌تواند زمینه خیلی خوبی را برای ما فراهم کند تا بتوانیم پول‌ زیادی را وارد کشور کنیم و سهم قابل توجهی از بازار جهانی را به خود اختصاص دهیم.

تبلیغات و برندسازی در صادرات


بازار هدف در صادرات تجهیزات پزشکی
نه تنها کشورهای قاره آسیا و آفریقایی هدف ما در صادرات هستند بلکه ما می‌توانیم با گرفتن استانداردهای اروپایی، صادرات به آنجا را هم داشته باشیم و سهم قابل توجهی از بازار را به خود اختصاص دهیم.

اما تمامی این موارد زمانی اتفاق می‌افتند که تولیدکنندگان و تجار ایرانی محصولات خود را قبل از تولید، به افراد و فعالان اقتصادی کشورهای دیگر معرفی کنند.

معرفی کردن، می‌تواند به صادر کنندگان کمک کند تا بتوانند پول‌ بیشتری را بدست آورده و بسیار بهتر بتوانند کار خود را پیش ببرند.

امیدوارم این فایل به گوش تجار و فعالان اقتصادی در زمینه تجهیزات پزشکی برسد و به این صحبت‌ها عمل کنند و ما در آینده آنها را جزو بزرگترین صادرکنندگان تجهیزات پزشکی در جهان ببینیم.

 

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *