شرکت های دانش بنیان

دستاوردهای دارویی ۷ شرکت دانش‌بنیان با ۱۰۰ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی

نخستین مرکز نوآوری و شتاب‌دهی تخصصی کشور در زمینه تولید دارو‌ها در ملارد به بهره‌برداری رسید.

۷ شرکت دانش‌بنیان و ۳۰۰ محقق جوان در این مرکز فعالیت می‌کنند که نتیجه این فعالیت‌ها جلوگیری از خروج بیش از ۱۰۰ میلیون دلار ارز از کشور بوده است.


به گزارش خبرنگار علمی خبرگزاری تسنیم؛ مرکز نوآوری و شتاب‌دهی تخصصی کشور در صفادشت ملارد افتتاح شد که در این مجموعه 7 شرکت دانش‌بنیان و استارتاپ‌های تخصصی فعالیت می‌کنند.

این مرکز نوآوری و تخصصی با ایجاد 5 هزارمتر مربع فضای اداری و آزمایشگاهی موفق به جذب 7 تیم دانش‌بنیان در زمینه تولیدات دارویی شدند.

بیش از 300 محقق جوان کشور در این مرکز نوآوری و شتاب‌دهی تخصصی کشور فعالیت می‌کنند که نتیجه فعالیت این محققان جلوگیری از خروج بیش از 100 میلیون دلار ارز از کشور برای واردات محصولات استراتژیک و حیاتی است؛ میانگین سن متخصصان این مرکز نوآوری 32 سال است و همگی، محصولاتی را تولید می‌کنند که برای نخستین بار در کشور تولید شده است.

یک شرکت دانش‌بنیان مستقر در این مرکز، انواع مکمل‌های ریزمغذی را با استفاده از جلبک تولید کرده است که به گفته مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان، این شرکت برای نخستین بار برپایه جلبک تولیدی خود، مکملی را تولید کرده است که امروز روانه بازار شده است که قبل از این، نمونه آلمانی این محصول وارد کشور می‌شد.

یک شرکت دانش‌بنیان دیگر نیز انواع داروهای عوارض ریوی و بیماری‌های تنفسی را برای نخستین بار در کشور تولید کرده است که به گفته مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان، مهم‌ترین کشورهای تولیدکننده “سورفکتانت ریوی” کشورهای آمریکا، کانادا و ایتالیا بودند که این محصول از این کشورها وارد می‌شده است اما این شرکت توانسته است این محصول را در فاز تحقیقاتی و آزمایشگاهی تولید کند.

یک شرکت دانش‌بنیان نیز محصول “محیط کشت‌های بیوتکنولوژی پودری” را که مورد نیاز بسیاری از شرکت‌های داروسازی بوده و تنها 3 کشور قادر به تولید آن بودند را بومی‌سازی کرده است؛ مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان می‌گوید:

“محیط کشت” محصولی است که به عنوان ماده اولیه در تولید تمام داروها و واکسن‌های بیوتکنولوژی از جمله واکسن کرونا،‌ کاربرد دارد و این شرکت مستقر در مرکز نوآوری صفادشت ملارد موفق شده است تا به دانش‌ فنی تولید محیط کشت بدون نیاز به استفاده از سرم حیوانی دست پیدا کند که تعداد تولیدکننده آن در جهان بسیار محدود است.

تولید انواع داروهای درمانی برای آرتروز و ساخت استخوان غضروف در بدن، مقابله با عوارض شیمی‌درمانی، کپسول‌های استنشاقی، تولید کراتین و تولید کلستروم پلاس از دیگر دستاوردهای محققان این مرکز نوآوری است؛ تعدادی از محصولات تولیدی این شرکت‌های دانش‌بنیان در سطح دنیا جزو محصولات به‌روز است و همه آنچه که لازم است ائم از زیرساخت‌ها و تسهیلات، اعتبارات و هرگونه حمایت مالی و اداری لازم باشد در اختیار آنها قرار گرفته است.

 

دیدگاه ها بسته شده اند.