تردمیل آبی

تردمیل آبی چیست؟

معرفی تردمیل آبی
از برخی نقطه نظرها تردمیل آبی نقطه مقابل تردمیل های خانگی و باشگاهی از انواع و اقسام بوده و شاید به آنها بتوانیم تردمیل خشکی نیز بگوییم چرا که این بار تردمیل با سیستمی بسیار پیشرفته و مقاوم در داخل محفظه ی شیشه ای حاوی آب قرار می گیرد و فرد بسته به فعالیتی که انجام می دهد، فاکتورها و مشخصات مختلف بدن وی از طریق دستگاه به تکنسین و پزشک ارسال شده و به صورت دقیق می توان آن را کنترل کرد.
اساس و هدف اصلی از ساخت تردمیل آبی این بود تا افرادی با مشکلات تعادلی، ناهنجاری های عضلانی – اسکلتی و یا افرادی که درد در ناحیه ی مفصل و زانوها احساس کرده و یا حتی سابقه ی سکته دارند و یا کسانی که به علت کهولت سن قادر به انجام ورزش های خانگی مانند تردمیل و دوچرخه ثابت و غیره نیستند، بتوانند با تردمیل آبی به ورزش بپردازند بدون آنکه در طی انجام آن کوچک ترین درد و ناراحتی احساس کنند.

تردمیل های آبی در دو نوع موتور دار و بدون موتور در بازار عرضه می گردد و نوع بدون موتور آن به صورت مکانیکی حرکت می نماید. تردمیل های آبی موتور دار دارای قیمت بالایی بوده و همین سبب گشته خریداران آن کاهش یابد. از ویژگی های این تردمیل می توان به ضد آب و ضد زنگ بود آن اشاره نمود.

این نوع تردمیل می توان انتخاب مناسبی برای آن دسته از افرادی باشد که ناتوانی حرکتی و عدم تعادل دارند. استفاده از تردمیل آبی به مدت 10 دقیقه معادل پیاده روی به مدت 2 ساعت می باشد پس می توان گفت که استفاده از تردمیل آبی به مدت 1 ساعت توانایی سوزاندن 960 کالری را خواهد داشت. امروزه استفاده از این لوازم در بسیاری از بیمارستان ها رواج یافته است و می تواند بهترین گزینه برای آب درمانی، بازتوانی و فیزیوتراپی باشد.

از تردمیل آبی می توان برای کشش عضلات پا استفاده نمود زیرا در آب میزان جاذبه کم می گردد و حرکات کششی بیشتر انجام می شود. بهترین فضا برای قرار گیری این دستگاه می تواند استخر و یا آکواریوم های بزرگ باشد.

استفاده از تردمیل آبی حتی اگر در مدت زمان طولانی باشد موجب آسیب رسیدن به بدن نخواهد شد. تردمیل آبی از حداکثر 10 کیلومتر سرعت قابل استفاده برخوردار می باشد. این تردمیل دارای دکمه آغاز و توقف تمرین به صورت هوشمند می باشد و میتوان وزن فرد را بر روی دستگاه آن مورد مشاهده قرار دارد.
از دیگر مزیت های این تردمیل می توان به رفع خستگی و کوفتگی بدن اشاره نمود زیرا جریان آب و فشار آن همانند یک ماساژ برای مفصل ها و استخوان ها عمل می نماید.

همانطور که در قسمت بالا به آن اشاره نمودیم استفاده از تردمیل آبی برای آن دسته از افرادی که از کهولت سن، مشکلات عضلانی، اسکلتی و مفصلی برخوردار می باشند توصیه می شود علاوه بر این افراد آنهایی که دچار بیماری هایی نظیر سکته مغزی و یا ام اس می باشند و به دلیل این بیماری ها توان حرکت ندارند می توانند از این تردمیل استفاده نمایند. لازم به ذکر است که مورد استفاده قرار دادن تردمیل آبی برای افرادی که ذکر شد دارای هیچ گونه عوارض جانبی نمی باشد و حتی می توان گفت که در روند بهبود آنان نیز نقش مؤثری را دارد. تردمیل آبی برای استفاده در ارتوپدی نیز بسیار مناسب می باشد و دلیل آن کاهش وزن افراد تا 70% در آب می باشد و سبب می گردد که راه رفتن هیچگونه فشاری بر بدن وارد نکند.

زمانی که شما با استفاده از تردمیل آبی حدود ده دقیقه فعالیت می کنید، شبیه هنگامی ست که در شرایط معمولی دو ساعت پیاده روی می کنید.در نتیجه یک ساعت استفاده از این دستگاه بیش از 960 کالری می سوزاند.
با گذشت زمانی کم این سیستم ورزشی، پزشکی در بین اکثر بیمارستان ها ترویج پیدا می کند و اشخاص میتوانند از فواید این تردمیل آبی در آب درمانی، بازتوانی، فیزیوتراپی برخوردار گردند.

همان طور که می دانید در آب ميزان جاذبه کاهش یافته و حرکات کششی بیشتری به بدن اعمال می گردد بنابراین بسیار برای کشش عضلاب پا مطلوب می باشد. این دستگاه را درون استخرها و آکواریوم های بزرگ قرار میدهند و فرد میتواند با استفاده از آن مدت ها به ورزش کردن بپردازد بدون این که این زمان طولانی به بدن وی اسیب برساند.

حداکثر سرعت قابل استفاده در این تردمیل ها تا ده کیلومتر میباشد ، مانیتور این دستگاه توانایی نمایش وزن شخص را دارد، دکمه آغاز و توقف تمرین با این تردمیل به صورت هوشمند می باشد.
یکی ديگر از مزیت های این تردمیل آبی این است که جریان آب و فشار در زمان ورزش مثل ماساژ برای مفصل ها و استخوان ها میباشد که باعث رفع خستگی و کوفتگی در بدن می گردد.

تمرین کردن با تردمیل آبی برای سالخوردگان، افردی که مشکلات عضلانی، اسکلتی و مفصلی دارند و افرادی که به علت بیماری هایی من جمله سکته مغزی و ام اس و… دچار مشکلات حرکتی هستند سفارش می شود. استفاده از تردمیل آبی برای این اشخاص بدون هیچ عوارض جانبی ست، همینطور میتوانند در بهبود روند بیماری خویش از آن بهره ببرند.یکی از دلایل استفاده از این دستگاه در موارد ارتوپدی این است که وزن اشخاص در آب تا حدود 70% کم می شود در نتیجه فشار ناشی از راه رفتن بر روی بدن این افراد وارد نمی شود.

آیا می دانستید به تنهایی راه رفتن در آب مؤثر نیست!

علت این که می گوییم صرفا راه رفتن در آب سبب چربی سوزی نمی شود، این است که سرعت چنين فعالیتی به اندازه ای پائین است که اصلاً ضربان قلب به میزان کافی برای سوزاندن چربی ها بالا نمی رود

به همین علت استفاده از تردمیل آبی چون سرعت و ضربان قلب را بالا می برد بسیار موثر است و با راه رفتن عادی در آب متفاوت است.

مزیت تردمیل آبی نسبت به تردمیلهای معمولی چیست؟
دویدن بر روی تردمیل معمولی علیرغم این که سبب کالری سوزی و کاهش وزن می گردد ولی به مرور به دلیل وارد نمودن ضربات طولانی به ستون فقرات سبب آسیبهای جبران ناپذیری به ستون فقرات می شوند و حتی تولید کنندگان با افزودن سیستم ضربه گیر به این تردمیلها باز هم نتوانستند به صورت کامل این مشکل را مرتفع نمایند.
در صورتیکه غوطه ور بودن در آب زمان دویدن علاوه بر مزیت های گوناگون خود از این عیب هم جلوگیری می نماید.

مزایای استفاده از تردمیل آبی:

۱- توان جسمانی را افزایش داده و قدرت عضلانی و استقامت بدن را بسیار بالا می برد
۲- خشکی مفصل ها را ترميم نموده و انعطاف آنرا افزایش می دهد
۳- اعتدال بدن را بالا برده و سیستم اعصاب را مقاوم تر می سازد
۴- سطح کیفی خواب را بالا برده و ارامش را برای شخص آماده می سازد
۵- هر گونه خستگی و کوفتگی و یا درد در ناحیه استخوان ها را کاهش می دهد
۶- هیچگونه اضطراب و خطری برای شخص ندارد
۷- در موقع پیاده روی شخص حس هیچگونه الودگی نمی کند
۸- برای افرادی که وزن زيادي دارند بسیار موثر است برای این که در زیر آب وزنشان به یک سوم رسیده و راحت تر میتوانند فعالیت کنند
9- اشخاص از تردمیل آبی لذت می برند.
10- عاملی مؤثر در بهبود بیماران مبتلا به گردن درد و کمر درد های شدید، سکته مغزی، پارکینسون، کشیدگی، شکستگی و در رفتگی اندامهای بدن

 

 

تجهیزات ورزشی-تجهیزات پزشکی-تجهیزات هیدروتراپی-تجهیزات فیزیوتراپی-توانبخشی-آبدرمانی-هیدروتراپی-فیزیوتراپی-فیتنس-تردمیل آبی-تردمیل در آب-کاردرمانی-مهندس پزشکی-

دیدگاه ها بسته شده اند.