تردمیل آبی آکوامیل

تردمیل آبی و آشنایی با رشته ورزشی تردمیل آبی


تردمیل آبی
تردمیل آبی وسیله ای برای آب درمانی و تفریح محسوب می شود.همانطور که می دانید وزن انسان درآب حدود 70 درصد کاهش پیدا می کند. بنابراین تردمیل آبی فشاری بر نخاع و ستون فقرات کاربر وارد نمی کند.

بیمارانی که مشکل تعادلی، اختلالات اسکلتی، مشکلات عضلانی، مفصلی، سکته ای دارند و همچنین سالمندان می توانند از این وسیله استفاده کنند و نگران عوارض جانبی هم نباشند.

واقعیت این است که فعالیت هایی که در آب انجام می شوند، بسیار موثرتر از بیشتر فعالیت های ورزشی در خشکی هستند. ابزاری که در آب درمانی استفاده می شوند بسیار پیشرفته هستند و همیشه یک محیط ورزشی جالب و پربازده را برای کاربر به ارمغان می آورند.

در آب درمانی یا هیدروتراپی تجهیزاتی را که در باشگاه های ورزشی استفاده می شود، در زیر آب به کار گرفته می شوند و تقریبا همه بیماران می توانند به آن ها دسترسی داشته باشند.

یکی از این ابزار، تردمیل آبی است، که یکی از دستگاه های هوازی مورد علاقه ورزشکاران و بیماران است، وسیله ای که در قالب برنامه های درمانی در بیشتر کلینیک های فیزیوتراپی و بهبود ریکاوری استفاده می شود. تردمیل آبی بیشتر برای بیماران مسن و افرادی که درد مفصلی و عضلانی دارند، توصیه می شود.

البته ورزشکاران حرفه ای برای افزایش قدرت و بازده عضضلات خود از این نوع تردمیل بهره می گیرند.

مقایسه تردمیل معمولی و تردمیل آبی
در واقع باید پرسید تفاوت بین دویدن/قدم زدن در آب با خشکی چیست؟ قطعا از مزایای دویدن روی تردمیل معمولی برخوردار می شوید و در کنار آن از ویژگی های منحصر به فرد آب نیز بهره خواهید برد.

با توجه به شناوری در آب (بسته به عمق آب، ۹۰ درصد وزن خود را حس نمی کنید)، مثلا یک دونده ۷۵ کیلوگرمی تنها ۷ کیلوگرم از وزن خود را حس می کند و قطعا ریسک صدمه دیدن و استرس مربوط به آن حذف خواهد شد.

نیروی وارد شده بر عضله، تاندون و استخوان کاهش می یابد. در واقع در تمرین بلند مدت، بدن شما کمتر فرسوده می شود. در کنار کاهش ریسک صدمه دیدن، در تردمیل آبی مدت زمان بیشتری خواهید دوید.

نیروی شناوری در آب موجب ایجاد مقاومت می شود. برای غلبه بر آن نیرو باید انرژی بیشتری صرف کنید و در نتیجه عضلات شما قوی تر می شوند. اثر هیدروستاتیک ناشی از فشار بیشتر در آب، منجر به بهبود شرایط قلبی عروقی می شود.

نتیجه مطالعات دانشگاهی نشان داده است که استفاده از تردمیل آبی موجب کاهش گرفتگی، التهاب و چربی بدن می شود که توده عضلانی و عملکرد بدن را ارتقا می بخشد. همچنین فشار خون در این حالت کمتر بوده است.

در صورتی که از تردمیل آبی با سرعت متغیر استفاده شود، مقاومت بیشتری را تجربه خواهید کرد. این فشار بالاتنه و بخش مرکزی بدن را درگیر خواهد کرد.

دیدگاه ها بسته شده اند.