تردمیل آبی

تردمیل آبی، فواید و موارد استفاده

تردمیل آبی تحول بزرگی در علم فیزیوتراپی، پزشکی، ورزشی و … ایجاد کرده است. تولید کنندگان تردمیل آب درمانی به توانبخشی سریعتر و بدون درد ورزشکاران و بیماران کمک می کنند.این ویژگی انحصاری در تمام مجموعه های درمانی استاندارد است.

 

مزایای آموزش تردمیل آبی

دامنه حرکت اولیه را تقویت می کند.

افراد مسن با درد مفاصل و عضلات ممکن است با استفاده از تردمیل زیر آب تسکین پیدا کنند.

حتی اگر افراد مبتلا به بیماری های مزمن مانند آرتروز غالباً از انجام فعالیت هایی مانند پیاده روی و ورزش اجتناب می کنند ، این فعالیت ها می توانند باعث از بین رفتن درد شوند.

 

برای کسانی که بیماری مزمن درد دارند ، فشار طبیعی هیدرواستاتیک آب به روند بهبود کمک می کند.

بیماران می توانند کمتر از 20٪ از وزن بدن خود را در حالی که در قفسه سینه در آب قرار دارند تحمل کنند.

آب نه تنها تورم را کاهش می دهد و به آرامش کمک می کند ، بلکه باعث آرامش مفاصل ، بهبود قدرت و افزایش انعطاف پذیری می شود.

 

آموزش راه رفتن را در یک محیط کم تأثیر آغاز می کند

با استفاده از تردمیل آبی ، بیماران می توانند بدون ترس از سقوط ، آموزش راه رفتن را طی کنند. تردمیل آبی به بیماران سالمند کمک می کند تا احساس راحتی بیشتری داشته باشند و احتمال کمتری دارد که جلسات درمان فیزیکی تردمیل آب را لغو کنند.

از نظر آماری ، یک سوم بزرگسالان بالای 65 سال هر سال ضعیفتر می شوند و اغلب در نتیجه عدم تعادل و ضعف بدن است. پزشکان باید ابزاری در دست داشته باشند که بتواند به بیماران کمک کند تا تعادل خود را بدست آورند و تردمیل های در آب وسیله ای مناسب برای آموزش راه رفتن هستند.

 

بیومکانیک مناسب حرکات زمینی را برای بهبود الگوهای راه رفتن تکرار می کند.

تردمیل زیر آب اجازه می دهد الگوی راه رفتن طبیعی تری در آب وجود داشته باشد بر خلاف استخر استاتیک. آن دسته از بیومکانیک های مناسب که در محیط بدون وزن ایجاد می شوند ، به حرکات زمین نیز منتقل می شوند.

 

استقامت قلبی عروقی بهبود پیدا میکند

فیزیوتراپی با تردمیل آبی ، مدت زمان زیادی برای ورزش با مقاومت بیشتر آب را شامل میشود.

بنابراین استقامت قلبی عروقی بیشتری ایجاد شده ، که به نوبه خود باعث افزایش استقامت فیزیکی بیمار می شود.

ورزشکار مشهور معمولا پس از جراحی به عنوان ابزاری برای تناسب اندام قلبی عروقی استفاده میکنند.

 

باعث افزایش انعطاف پذیری میشود.

با تحریک اثرات حسی آب گرم ، بیماران هنگام استفاده از تردمیل آبی از آرامش بیشتری در مفاصل و عضلات برخوردار می شوند.

در زیر آب ، وزن فرد 80 درصد کاهش می یابد و فشار مفصل را از بین می برد. هنگامی که با حرکات مختلف و فعالیتهای قلبی عروقی که بیماران در استخر تردمیل تجربه می کنند، اثرات آرامش بخش زیر آب درمانی منجر به افزایش انعطاف پذیری می شود.

 

عضلات را تقویت میکند.

از بین تمام مزایای تردمیل آبی ، یکی از مهمترین مواردی که نادیده گرفته می شود، تقویت عضله است.

مطالعه ای که اخیراً توسط دانشگاه A&M تگزاس (TAMU) انجام شده است نشان می دهد که ترکیبی از تمرینات قدرتی و تمرینات تردمیل آبی در ایجاد توده بدن موثرتر از تمرینات قدرتی است که به تنهایی یا همراه با تمرینات تردمیل معمولی انجام می شود.

وقتی شخصی روی تردمیل در آب می دود، بدن او به دلیل گرانروی آب بیشتر تحت فشار قرار می گیرد.

این امر منجر به افزایش قدرت ران ، پا و … بوده و همچنین باعث بهبود عضلات اصلی در سراسر بدن می شود.

 

بافت آسیب دیده را بهبود بخشیده و تقویت میکند.

حس آرامبخش آب و ورزش بر روی تردمیل آبی می تواند به روند بهبودی بافت آسیب دیده کمک کرده و باعث ایجاد تحرک جسمی بیماران می شود، قدرت را بهبود می بخشد و باعث کاهش پوکی استخوان میگردد.

 

توانایی انجام طیف وسیعی از پلایومتریک را افزایش می دهد

هیدروتراپی نیز در بین مربیان ورزش مشهور شده است، که اکنون ورزشکاران آسیب دیده را با استفاده از تردمیل آبی به روشهای پیلومتریک درمان میکنند.

 

سطح فشار خون را کاهش می دهد

در حالی که همه می دانند ورزش به کاهش فشار خون کمک می کند، یک مطالعه اخیر TAMU نشان داد که آموزش تردمیل آبی موثرتر از ورزش خشکی در کاهش فشار خون (BP) است.

با بررسی 60 بزرگسال و مقایسه تمرینات تردمیل معمولی و تردمیل آبی، این مطالعه نشان داد که تمرینات زیر آب منجر به کاهش بیشتر BP دیاستولیک ، BP سیستولیک و BP دیاستولی می شود.

تردمیل های آبی هنگامی که با کیفیت تسکین دهنده آب همراه شوند ، گزینه ایده آل برای افراد مبتلا به فشار خون است که بسیاری از آنها به دلیل درد از ورزش جلوگیری می کنند.

 

سفتی مفصل را کاهش می دهد

در مطالعه اخیر دانشگاه ایالتی یوتا، مشخص شد که بیماران مبتلا به آرتروز (OA) با استفاده از تردمیل در آب از تحرک بیشتر و کاهش درد مفاصل برخوردار هستند.

 

موارد استفاده و کاربردهای تردمیل آبی

برای ورزشکارانی که در هنگام آسیب دیدگی باید بدن و هیکل خود را حفظ کنند یا برای بیمارانی که سعی در تقویت قدرت خود دارند، تردمیل های در آب به درمانگران فیزیکی و مربیان ورزشی کمک میکند.  

 

در اینجا به برخی از موارد استفاده از تردمیل آبی اشاره میشود:

حفظ تناسب اندام با ورزش بدون تحمل وزن کامل

برای اینکه ورزشکاران بتوانند با کاهش فشار روانی تمرینات خود را حفظ کنند، آموزشهای لازم بایستی نصب تردمیل های در آب قرار بگیرد.

بهبود راه رفتن بعد از آسیب

هر کسی که از ناحیه ران یا پا آسیب دیده باشد بدون شک نگران بهبودی و ادامه زندگی به صورت عادی است.

با این حال، آموزش توانبخشی و راه رفتن می تواند طولانی و یک فرآیند دلسرد کننده باشد. بیماران می توانند با جلسات تردمیل در آب برای به دست آوردن توانایی راه رفتن خود تلاش نمایند، که دارای مزایای بی نظیری برای کسانی که تحت عمل جراحی مفصل قرار گرفته اند میباشد.

با ویژگی شناوری آب، آسیب دیدگان می توانند زودتر راه بروند.

آب گرم التهاب را کاهش داده و چهار پنجم وزن بدن بیمار را کاهش می دهد.

عوارض جانبی که اغلب با انجام حرکات توانبخشی در خشکی به وجود می آیند، با افزایش تعادل، گردش خون، انعطاف پذیری و تحرک، در تردمیل های آب به طور قابل توجهی کاهش می یابد.

همچنین با توجه به اینکه احتمال زمین خوردن به شدت کاهش می یابد، بیماران نیز بیشتر متعهد به برنامه بوده و در مورد بهبودی خود تلاش میکنند.

افزایش قدرت عضله پا

ورزش تردمیل در آب یک روش ثابت شده برای تونینگ پا است. هنگامی که در برابر فشار آب قرار می گیرد، عمل راه رفتن روی تردمیل به تقویت قدرت در امتداد اندام تحتانی کمک می کند.

طبق یک مطالعه اخیر TAMU ، ورزشکارانی که تمرینات تردمیل در آب را با تمرینات قدرتی روی  خشکی به صورت نوبتی انجام میدهند، در مقایسه با افرادی که فقط در خشکی انجام می دهند، در لاغری بدن تاثیر بیشتری دارد.

برای بزرگسالان، ورزش های پا خطر زمین خوردن را کاهش می دهد. پس از جراحی پایین تنه ، بیمار بایستی یک دوره از انجام فعالیت های تحمل کننده وزن خودداری کند.

اما یک بیمار یا ورزشکار می تواند طی چند روز پس از جراحی، از تردمیل آبی به عنوان کمک به بهبودی استفاده کند.

جلوگیری از آسیب دیدگی

از آنجا که تمام حرکات پای بدن به باسن متصل است، آسیب دیدگی در آن ناحیه می تواند منجر به آسیب دیدگی بیشتر در اطراف بدن شود.

بنابراین، برای مقابله با میزان پارگی رباط صلیبی قدامی (ACL) ، به برنامه های تقویت مفصل ران نیاز است.

آبدرمانی به دلیل خاصیت تسکین دهنده در کاهش تورم و نیز استرس کم و فواید ورزش در محیط آبی، به عنوان یکی از موثرترین پیشگیری از آسیب ACL شناخته شده اند.

برای افرادی که تازه دچار پارگی شده اند، می توان از آبدرمانی در برابر آسیب های بعدی و عوارض جانبی – مانند از دست دادن تعادل ، تحرک و قدرت عضلانی – استفاده کرد.

تحقیقات TAMU در زمینه پیشگیری و درمان ACL همچنین نشان داده است که بیماران نه تنها با ورزش تردمیل در آب قدرت و تحرک خود را افزایش می دهند، بلکه به دلیل راحتی آب، رویکرد مثبت تری نیز به تمرینات نشان می دهند.

برچسب‌ها: بدون برچسب
0

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *