تجهیزات پزشکی و تجهیزات توانبخشی

تجهیزات پزشکی و تجهیزات توانبخشی

تجهیزات پزشکی وسیله ای است که برای اهداف پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد.

تجهیزات پزشکی با کمک به ارائه دهندگان خدمات درمانی در تشخیص و درمان بیماران و کمک به بیماران برای غلبه بر بیماری و بهبود کیفیت زندگی به بیماران کمک می کند.


تجهیزات و وسایل پزشکی برای نجات جان فرد یا انجام هرگونه عمل ضروری است. این دستگاه ها شامل سیستم های نظارت الکترونیکی، سوزن، چاقوی جراحی، قیچی و … است.

ابزارهای مورد استفاده در هر محیط پزشکی با استفاده از ماشین آلات دقیق ساخته می شوند زیرا هیچ نقصی ندارند.


به منظور ارائه درمان کامل برای بیماران، مجموعه ای استاندارد از تجهیزات وجود دارد که همه بیمارستان ها باید آماده داشته باشند.

این لیست از تجهیزات پزشکی اغلب می تواند به روز شده و همچنین جدید باشد و به بیمارستانها این امکان را بدهد که بتوانند برای این قطعات کلیدی همیشه موجودی داشته باشند.


سازمان غذا و دارو، فناوری های پزشکی را با توجه به خطرات احتمالی برای بیمار بررسی می کند، زیرا محصولات با ریسک خطر بالاتر نسبت به محصولات کم خطر به مستندات بیشتری نیاز دارند.

سازمان غذا و دارو دستگاه های پزشکی را براساس ریسک خطر در سه گروه طبقه بندی میکند:

  • محصولات کلاس I دارای ریسک کمی هستند و نیازی به ارائه اطلاعات FDA ندارند.
  • محصولات کلاس II خطری متوسط دارند و از طریق 510 (k) ترخیص می شوند.
  • محصولات کلاس III محصولات با ریسک بالا و ابتکاری هستند که به فرم های تأیید اولیه بازار نیاز دارند.

تجهیزات پزشکی برای توانبخشی

تجهیزات پزشکی / وسایل مورد استفاده برای فیزیوتراپی و توانبخشی در منزل، مراکز درمانی، بیمارستانها و …میباشد.

فیزیوتراپی برای درمان درد، مشکلات مربوط به مفاصل، ماهیچه ها یا اعصاب مورد استفاده قرار می گیرد، که نیاز به ورزش یا ماساژ با استفاده از روش های درمانی مختلف مانند اولتراسونیک، دیاترمی موج کوتاه و تقویت عضلات دارد.

به عنوان مثال می توان به واکر، پروتزها و ارتزها ، وسایل کم بینایی ، تجهیزات تقویت کننده و فن آوری های پیچیده توانبخشی مانند ویلچرهای موتوری ، دستگاه های تنفس ، دستگاه های توانبخشی عصبی پایین تنه و بالا تنه و… اشاره کرد.

سه نوع اصلی توانبخشی عبارتند از:

کاردرمانی ، بازتوانی فیزیکی و گفتاری. هر نوع توانبخشی هدف منحصر به فردی را برای کمک به فرد در بهبودی کامل دارد، اما هدف مشترک و نهایی همه آنها کمک به بیمار برای بازگشت به یک شیوه زندگی سالم و فعال میباشد.


اولین گام در فرآیند توانبخشی کسب اطلاعات کامل از وضعیت بیمار است. گام دوم شامل یک ارزیابی جامع عصب -روانشناختی است تا به مشخصات عصبی – روانی خاصی از فرد برسد.

برچسب‌ها: بدون برچسب
0

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *