توانبخشی عصبی

بهبود ۱۳ بیماری با فیزیوتراپی

کارشناس مسئول واحد فیزیوتراپی هلال احمر گفت:

واحد فیزیوتراپی هلال احمر یکی از نخستین مراکزی است که به ایزوکنیتیک، دستگاه شاک ویو و لیزر مجهز شد و علاوه بر آن دارای الکتروتراپی، لیزر پرتوان، شاک ویو، مگنت، دستگاه اسپاکپسول و آب درمانی است.

رویا هاشمی در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، در ارتباط با فعالیت‌های این واحد و خدماتی که به مراجعان ارائه می‌شود، اظهار کرد:

واحد فیزیوتراپی هلال احمر در استان تهران از حدود سال 1370 در ساختمانی در میدان بهارستان تهران آغاز بکار کرد و پس از آن تمامی واحدهای توانبخشی در سال 1379 به ساختمان فعلی تحت عنوان مرکز جامع توانبخشی منتقل شدند.

کارشناس مسئول واحد فیزیوتراپی با تاکید بر اینکه فیزوتراپی هلال احمر یکی از مدرنترین مراکز فیزیوتراپی در سطح کشور است، افزود:

واحد فعلی فیزویوتراپی با متراژ خیلی زیاد متشکل از دو بخش جداگانه بانوان و آقایان است که تراپیست‌های مربوط به هر بخش جداگانه بیماران را ویزیت می‌کنند؛ به طوریکه که بیماران به سادگی می‌توانند تمرینات ورزشی که برای درمان مشکلات خود نیاز دارند را انجام دهند.

وی با اشاره به اینکه بخش فیزیوتراپی مرکز جامع هلال احمر از دو قسمت الکتروتراپی و ورزش درمانی تشکیل شده است، عنوان کرد:

در بخش الکتروتراپی بیمارانی که دارای انواع و اقسام دردها و بیماریهای اسکلتی عضلانی مانند گردن درد، زانو درد، کمر درد و … هستند، درمان می‌شوند و همچنین در بخش ورزش درمانی نیز تمرین‌های ورزشی که برای این بیماران لازم است به آنها داده می‌شود.

این کارشناس فیزیوتراپی با اشاره به انجام درمان‌های پس از جراحی‌هایی مانند برداشتن تومور سینه و جراحی تاندون و … برای رفع عوارضی ناشی از آن، افزود:

همچنین بیماران سکته مغزی، بیماران دارای مشکلات نخاعی، بیماران قلبی ریوی، بیمارانی که به دلیل آسیب‌های ورزشی مراجعه نیز به این مرکز مراجعه می‌کنند و علاوه بر این برخی بیماری‌های پوستی مانند پزوریاسیس و لوپوس که منجر به ایجاد عوارض مفصلی می‌شوند نیز در این بخش درمان می‌شوند.

هاشمی با تاکید بر اینکه بخش مهمی از فعالیت‌های این واحد مریوط به همکاری با سایر بخش‌ها در درمان و ارزیابی بیمارانی است که دچار قطع عضو شدند، عنوان کرد:

بیماران دیابتی، افراد مبتلا به تومور، افراد مبتلا به سوختگی با برق و … از دیگر مراجعان واحد فیزیوتراپی هستند که باید پیش از دریافت عضو مصنوعی در انتهای اندام باقی مانده و خود اندام آنها با تقویت عضلات آمادگی لازم برای تحمل پروتز، تعادل و هماهنگی ایجاد شود.

وی در ادامه با تاکید بر تلاش همیشگی مسؤلان برای تامین تجهیزات مدرن در این مرکز، عنوان کرد:

واحد فیزیوتراپی هلال احمر یکی از نخستین مراکزی است که به ایزوکنیتیک، دستگاه شاک ویو و لیزر مجهز شد و علاوه بر آن دارای الکتروتراپی، لیزر پرتوان، شاک ویو، مگنت، دستگاه اسپاکپسول و آب درمانی است که چنین امکاناتی به ندرت در مراکز دیگر به طور کامل در دسترس است.

هاشمی در ادامه افزود:

یکی از فعالیت‌های ما در این واحد همکاری و ارتباط با دانشگاه‎ها برای پذیرش کارآموزان این رشته و همچنین تبادل اطلاعات، تجارب و گزارش‎هایی در مورد استفاده از برخی از دستگاهها، روش‌ها و تاثیرات آنها بر روی درمان بیماری‌ها است.

کارشناس مسئول واحد فیزیوتراپی در مرکز جامع توانبخشی هلال احمر در مورد هزینه‌های دریافتی از مراجعان عنوان کرد:

از آنجا که هلال احمر یک مرکز نیمه دولتی است هزینه‌های درمانی از مراکز دولتی کم تر است و با بیمه‌های معتبر در کشور نیز همکاری دارد؛ همچنین در مورد مراجعان کم توان تلاش می‌کنیم که ضمن تعامل با واحد مددکاری بتوانیم شرایطی را برای استفاده آنها از خدمات درمانی فراهم کنیم.

 

دیدگاه ها بسته شده اند.