فیزیوتراپی

فیزیوتراپی و اهمیت آموزش مجازی آن در دوران کرونا

به گزارش خبرگزاری مهر، پریسا ارزانی، گفت: از زمستان پارسال با شیوع بیماری کرونا، ضرورت فاصله گذاری اجتماعی و لغو تجمع های علمی آموزشی، انجمن فیزیوتراپی ایران با طراحی سامانه علمی امکان به روزرسانی مهارت ها و دانش فیزیوتراپیست ها را فراهم کرده است. ایجاد این زیرساخت مجازی همچنین امکان تبادل دانش میان فیزیوتراپیست های ایرانی و جامعه جهانی را فراهم کرده و تا کنون دوره های مختلفی با اساتید فیزیوتراپی از کشورهای آلمان، هلند، کویت و بحرین برگزار شده است. متقابلاً در دوره های انجمن علمی فیزیوتراپی ایران فیزیوتراپیست ها از سایر کشورها مانند ایتالیا، اسپانیا، مجارستان، ترکیه و دیگر کشورهای همسایه شرکت کرده اند.

دبیر اجرایی بیست و یکمین سمینار تخصصی فیزیوتراپی ستون فقرات افزود: 

امسال نیز جامعه فیزیوتراپی این سمینار را به شکل مجازی برگزار کرده است. این سمینار که توسط اساتید دانشگاه علوم بهزیستی بنیانگذاری شده است در سال جاری با همکاری انجمن فیزیوتراپی میزبان بیش از ۱۲۰۰ فیزیوتراپیست از سراسر کشور بوده است. در این سمینار مباحث تخصصی مانند فیزیوتراپی اسکولیوز، تنگی کانال، کمردرد و آسیب های ستون فقرات با حضور مدرسین شاخص فیزیوتراپی بازآموزی شده است.

وی گفت: ۶۰ تا ۸۰ درصد افراد در طی زندگی خود به کمردرد مبتلا می شوند و حدود ۱۰ درصد از جمعیت به دلیل ابتلا به کمردرد دچار محدودیت عملکردی قابل توجهی می شوند. علاوه بر رویکردهای قدیمی مداخله محورانه پس از ابتلا به بیماری، رویکرد های جدید بر نقش فیزیوتراپیست ها در پیشگیری از ایجاد و عود مجدد اختلالات اسکلتی عضلانی مانند کمردرد، گردن درد و انحراف ستون فقرات تاکید دارند به همین دلیل فیزیوتراپیست ها نقش فعالی در غربالگری افراد جامعه، شرکت ها و ادارات دارند. همچنین نقش تمرین درمانی و درمان های دستی، اصلاح راستای ستون فقرات توسط فیزیوتراپیست در درمان اختلالات اسکلتی عضلانی پررنگ تر شده است.

مسئول کمیته علمی انجمن فیزیوتراپی ایران، خاطر نشان کرد:

 بحران کرونا اگرچه که ممکن بود تهدیدی برای نظام سلامت باشد اما از نقطه نظر آموزش مجازی و گسترش عادلانه علم و خدمات سلامتی نقطه عطفی در جامعه است. در یک دهه پیش فیزیوتراپیست های کشورهای دیگر مانند آمریکا با بهره مندی از آموزش مجازی به سطح دکترای حرفه ای ارتقا پیدا کرده اند امیدواریم سیاستگزاران کشور عزیزمان با پیروی از این مسیر که منجر به ارائه خدمات بهتر به بیماران و مراجعین میشود، جامعه فیزیوتراپی را در جایگاه پیشرو منطقه حفظ نمایند.

دیدگاه ها بسته شده اند.