توانبخشی ورزشی و فیزیوتراپی

افزایش مشکلات اسکلتی-عضلانی در دوران کرونا

رئیس انجمن فیزیوتراپی ایران نسبت به افزایش مشکلات اسکلتی-عضلانی و حرکتی در دوران پاندمی کرونا هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، احمد مؤذن زاده گفت: زندگی شهرنشینی، چاقی، کم تحرکی باعث افزایش تعداد بیمارانی که مشکلات اسکلتی-عضلانی و حرکتی دارند طی سال‌های اخیر بوده اما در یکسال و نیم گذشته به واسطه پاندمی کووید ۱۹ مشکلات بیشتری برای مردم ایجاد کرده است.

وی افزود: این مشکلات پس از مرحله حاد بیماری و خصوصاً مشکلات تنفسی عمدتاً ناشی از کم شدن فعالیت فیزیکی، ضعف عضلانی و در منزل ماندن افراد است که همین مسئله باعث چاقی، بی تحرکی و کاهش توان فیزیکی در این افراد شده است.

رئیس انجمن فیزیوتراپی ایران عنوان کرد:

دور کاری، دور ماندن از محیط‌های اجتماعی، کلاس‌های مجازی و پرخوری همه اینها باعث فقدان فعالیت فیزیکی روزمره و ضعف حرکتی، افزایش وزن و بروز عوارضی چون پوکی استخوان، چاقی، فشارخون و دیابت حتی برای جوانان و فرزندانمان شده است.

وی گفت:

نیاز به فیزیوتراپی و آموزش‌های مناسب از نظر پیشگیری، درمان و بازتوانی بیشتر از قبل احساس می‌شود و باید اطلاعات لازم را به آحاد مردم بخصوص به کودکان و نوجوانان بدهیم که به چه نحو باید فعالیت فیزیکی و فعالیت‌های ورزشی خود را حتی در محیط منزل تنظیم کنند.

مؤذن زاده اظهار داشت:

رژیم غذایی سالم، پیاده روی روزانه به مدت چهل دقیقه، قرار گرفتن در معرض نور آفتاب، ورزش‌های مناسب مانند ایروبیک، نرمش و دوچرخه سواری می‌توانند از بروز مشکلاتی مانند پوکی استخوان، فشارخون، دیابت و چاقی در سنین بالاتر پیشگیری کند.

وی ادامه داد:

نقش فیزیوتراپی در بیماری کرونا بسیار پر رنگ بوده به این صورت که ما در مراحل حاد و تحت حاد کرونا با ورزش‌های تنفسی و بازتوانی تنفسی توانستیم نقش خودمان را ایفا کنیم و وضعیت تنفسی بیماران را به حالت عادی برگردانیم و در واقع مقابله کنیم با عوارضی که محدودیت‌های فیزیکی و زجر تنفسی در مراحل اولیه این بیماری برای بیماران ایجاد می‌کند.

مؤذن زاده گفت: در شرایط مزمن‌تر با توجه به اینکه این بیماری فرد را ناتوان و قدرت فیزیکی فرد را کاهش می‌دهد و حجم عضلات و ناتوانی‌های حرکتی برای فرد ایجاد می‌کند، تلاش کردیم با آموزش‌های مناسب و انجام ورزش‌های تقویتی و درمان مشکلات اسکلتی-عضلانی که بیماری کرونا برای مبتلایان ایجاد می‌کند هرچه سریع‌تر فرد را به محیط کار، زندگی و فعالیت اجتماعی برگردانیم.

رئیس انجمن فیزیوتراپی ایران توصیه کرد:

مردم می‌توانند در فضای آزاد با استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری روزانه حداقل ۴۰ دقیقه پیاده روی سریع داشته باشند و استفاده از نور آفتاب، تغذیه مناسب همراه با مصرف مکمل‌هایی مانند زینک، کلسیم و ویتامین C می‌تواند به حفظ سلامتی، افزایش قدرت سیستم ایمنی و پیشگیری از بروز بیماری کرونا کمک کند.

 

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *