تجهیزات پزشکی

افتتاح دومین مرکز شتاب‌دهنده تخصصی کشور در دانشگاه علوم پزشکی ایران

دومین مرکز شتاب‌دهنده تخصصی کشور در دانشگاه علوم پزشکی ایران با هدف حمایت از تیم‌های فناور و کمک به ایده‌های جدید در حوزه طب بازساختی و به منظور کمک به بازاریابی محصولات فناورانه در زمینه سلول‌های بنیادی افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار علمی خبرگزاری تسنیم؛ دومین مرکز شتاب‌دهنده تخصصی کشور در دانشگاه علوم پزشکی ایران با هدف حمایت از تیم‌های فناور و کمک به ایده‌های جدید در حوزه طب بازساختی و به منظور کمک به بازاریابی محصولات فناورانه در زمینه سلول‌های بنیادی افتتاح شد.

با افتتاح این مرکز در فضایی به مساحت 1500 متر مربع در بیمارستان شهید مطهری تهران، زمینه استقرار 5 شرکت دانش‌بنیان با بیش از 15 محصول و خدمت فناورانه فراهم شد.

هدف از راه‌اندازی آن نیز آموزش و پژوهش در حوزه سلول درمانی، مهندسی بافت و نوآوری‌های پزشکی‌های بازساختی است. در این شتاب‌دهنده تیم‌های فناور این فرصت را دارند تا با حمایت دانشگاه محصولات خودشان را تولید و تجاری‌سازی کنند.

مرکز جامع سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی دانشگاه علوم پزشکی ایران، شامل تمامی بخش‌های زیست‌بوم نوآوری و فناوری این حوزه از جمله آزمایشگاه‌ها، اتاق‌های تمیز، مرکز کارآزمایی بالینی، شتاب‌دهنده تخصصی فناوری و محل استقرار شرکت های دانش‌بنیان خواهد بود که هریک از این بخش‌ها، وظیفه توسعه دانش، فناوری و نوآوری در این حوزه را بر عهده دارند.

“سیدحسین حسینی” مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان مستقر در این شتاب‌دهنده درباره محصولات تولیدی شرکت خود، گفت:‌

ما در این شرکت ترمومتر، طب‌سنج، ترازو و … را تولید و روانه بازار کرده‌ایم که تمام این محصولات بومی بوده و توسط متخصصان داخل کشورمان تولید شده است.

“علی سلطانی” فناور حوزه تجهیزات پزشکی نیز درباره محصول تولیدی خود گفت:

شرکت دانش‌بنیان ما دستگاهی را تولید کرده است که اسکنر پوست است و در واقع پوست را از یک جای سالم برمی‌دارد و بوسیله دستگاه تولیدی این شرکت دانش‌بنیان و بسته به ناحیه‌ای که دچار ضایعه شده است، پوست را تا 3 یا 6 برابر گسترش داده و بعد ناحیه دچار ضایعه را ترمیم می‌کند.

“سید یاسر حسینی” مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان دیگر نیز درباره محصولات این شرکت تصریح کرد:

محصول این شرکت دانش‌بنیان، دستگاه تولیدکننده ماده ضدعفونی بیمارستانی است که کارکرد آن نیز به این صورت است که شما با استفاده از یک لیتر آب، 2 قاشق غذاخوری نمک طعام، می‌توانید ماده ضدعفونی‌کننده‌ای را تولید کنید که حتی در سطوح بیمارستانی کاربرد دارد و تمام ویروس‌ها و باکتری‌ها بوسیله این ماده ضدعفونی‌کننده تست شده است.

بعضی از این محصولات با توجه به نیاز کشور، در شرایط کرونایی و برای نخستین بار تولید شده‌اند، ضمن اینکه در این مرکز شرکت‌های فناور حوزه سلول‌های بنیادی و طب بازساختی می‌توانند طی یک دوره یکساله وارد فرایند شتاب‌دهی بشوند؛ شرکت‌های مستقر در این مراکز ظرفیت‌های خوبی برای تولید محصولاتی دارند که ما مجبور به واردات آنها هستیم و با این کارشان علاوه برای ایجاد اشتغال برای متخصصین، مانع از خروج ارز می‌شوند.

 

دیدگاه ها بسته شده اند.