مراکز و کلینیک توانبخشی

ارائه خدمات گفتار درمانی در مراکز و کلینیک توانبخشی بهزیستی خراسان‌رضوی

مشهد – سرپرست بهزیستی خراسان‌رضوی از ارائه خدمات گفتار درمانی در مراکز توانبخشی زیر نظارت بهزیستی به کودکان دچار اختلالات زبانی و گفتاری خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مسعود فیروزی اظهار کرد:

مراکز توانبخشی روزانه و شبانه‌روزی بهزیستی در همه رده‌های سنی، خدمات گفتار درمانی به توان‌خواهان ارائه می‌کنند که این امر موجب افزایش توانمندی مددجویانی می‌شود که به‌دلایل مختلف مثل کم‌توانی ذهنی، اوتیسم، کم‌شنوایی، فلج مغزی و آسیب‌ها و بیماری‌های مغزی بزرگ‌سالان دچار انواع اختلالات گفتار و زبان شده‌اند و از مهم‌ترین ابزار ارتباطی محروم‌اند.

این شنوایی‌شناس، بخشی از مشکلات گفتار را مربوط به نقص دستگاه شنوایی دانست و گفت:

گفتار درمان‌گران، خدمات بسیار گسترده‌ای به توان‌خواهان بهزیستی ارائه می‌کنند که بخشی از این خدمات در مراکز دولتی و قسمتی در مراکز غیردولتی و مراکز عمومی درمانی ارائه می‌شود.

به گفته فیروزی، در حال حاضر ۸۰ مرکز توانبخشی روزانه در سراسر استان فعال هستند که کودکان کم‌شنوا، کم‌توان ذهنی، دارای اختلال اوتیسم، دارای معلولیت جسمی حرکتی که اغلب مشکلات گفتاری نیز دارند را آموزش می‌دهند و روش‌های درمانی خاصی را برای رفع این مشکلات به‌کار می‌برند.

سرپرست بهزیستی خراسان‌رضوی، نام‌گذاری روز تولد سعدی شیرین سخن و روز ملی گفتار درمانی را یکی از تصمیمات خوب در کشورمان دانست و گفت:

شیخ سعدی، به استاد سخن و معلم اخلاق و رفتار انسانی در جهان شهرت دارد که این امر موجب افتخار ایرانیان است.

وی افزود: کودکان ما از ابتدای سن ادراک در خانواده و محیط اطراف از جمله رسانه‌های جمعی، با سخنان و حکایات سعدی که از شیرین‌ترین قصه‌های زبان فارسی است آشنا می‌شوند و از همان دوران کودکی، او را در ذخیره فرهنگی خود قرار می‌دهند که یکی از انباشته‌های فکری او تا پایان زندگی محسوب می‌شود.

سرپرست بهزیستی خراسان‌رضوی متذکر شد:

کودکانی که از نعمت گفتار و زبان برخوردار هستند، می‌توانند این یادگار ادبی و فرهنگی را بهتر و کامل‌تر درک و طعم شیرین سخن‌پراکنی این استاد اخلاق و انسانیت را احساس کنند.

وی از والدین و خانواده‌ها خواست ارزش زبان و گفتار در کودکان خود را بشناسند و از همان ماه‌های اول تولد در گفتار و تکلم او دقت لازم را داشته باشند که بتوانند به‌موقع برای رفع نقایص گفتاری، ارتباطی و زبانی او اقدام کنند.

فیروزی، نقص گفتار و زبان را ویژگی مشترک در کودکان دچار معلولیت شنوایی، معلولیت گفتاری، کودکان اوتیستیک، کودکان کم‌توان ذهنی و برخی دیگر از معلولیت‌ها دانست و گفت:

بیشتر مشکلات گفتاری و زبانی با کمک گفتار درمان‌گرها و ادیولوژییست‌ها و لوازم کمک‌توانبخشی قابل رفع است.

به گفته سرپرست بهزیستی خراسان‌رضوی، اگر خانواده به‌موقع در شناسایی مشکل گفتار و زبان کودک اقدام و درمان را آغاز کند، مشکل تا حدود زیادی قابل حل است.

وی تأکید کرد: عدم توان زبانی و گفتاری کافی به‌خصوص در کودکان، علاوه بر کم‌توانی در بیان خواسته‌ها و ایجاد ارتباط برای زندگی اجتماعی، سبب سرخوردگی و خجالت‌زدگی در بین هم‌سالان می‌شود که مشکلات کودک را مضاعف می‌سازد.

فیروزی تصریح کرد:

به‌همین دلیل، وظیفه والدین برای سلامت زبان و گفتار کودکانشان سنگین است و از هیچ‌گونه نقص و اشکالی در بیان، ارتباط، زبان، شنوایی و گفتار در فرزندشان غفلت کنند.

 

دیدگاه ها بسته شده اند.