تجهیزات پزشکی

اختصاص بودجه به بخش تجهیزات پزشکی تامین اجتماعی ضروری است

مدیر درمان تأمین اجتماعی استان اصفهان گفت: اختصاص بودجه از محل منابع عمومی کشور برای تامین تجهیزات پزشکی سازمان تامین اجتماعی ضروری است.

علی اعتصام پور، روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا، افزود:

با توجه به گستردگی استان اصفهان و جمعیت بیمه شده تأمین اجتماعی (افزون بر سه میلیون و پانصد هزار نفر)، در بخش نیازهای تجهیزاتی بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها به ویژه در دوره شروع بیماری کرونا با کمبودهای بسیاری مواجه بودیم.


وی اضافه کرد: با پیگیری های انجام شده، حمایت ستاد مرکزی سازمان وخیران، برخی از تجهیزات پزشکی و تنفسی مورد نیاز بیماران کرونایی تهیه شد که با توجه به ظرفیت بالای اختصاص یافته به بیماران کرونا در بیمارستانهای تأمین اجتماعی و سابقه استفاده از تجهیزات پزشکی موجود و عمر مفید باقیمانده، نیاز به ارتقاء تجهیزات پزشکی مرتبط با خدمات کرونا به خصوص جایگزینی سی تی اسکن بیمارستان‌های دکتر شریعتی و دکتر غرضی، تعدادی بای پپ، ونتیلاتور ، دستگاه دیالیز اورژانسی و مانیتور بیمار ضروری است.


اعتصام پور با بیان اینکه در ابتدای شیوع کرونا، کمبودهای زیادی در تجهیزات پزشکی و نیز تخت های ویژه در سطح استان وجود داشت، افزود:

در بیمارستان‌ها و درمانگاه‌های تأمین اجتماعی دربخش تجهیزات حفاظت فردی مانند ماسک، وسایل ضدعفونی کننده و نیز تجهیزات تخصصی مورد نیاز بیماران بستری کرونا مانند ونیتلاتور، منابع تأمین اکسیژن، بای پپ و نیز تخت های ویژه بخش های ICU و CCU با مشکل مواجه بودیم که با تلاش شبانه روزی همکاران و همچنین پیگیری های مستمر شرکت های تأمین کننده تجهیزات تا حدودی توانستیم بحران کمبود تجهیزات را کنترل کنیم و آنها را بر اساس یک نُرم منطقی در مراکز درمانی افزایش بدهیم.


مدیر درمان تأمین اجتماعی استان اصفهان اضافه کرد:

از سوی دیگر به منظور افزایش وضعیت نقدینگی مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی و نیز سایر مراکز تشخیصی و درمانی طرف قرارداد، مطالبات این مراکز پرداخت شد تا بتوانند برای مقابله با بیماری کرونا و نیز ارائه خدمات به بیماران کرونا، منابع مالی در اختیار داشته باشند.


وی به آمار پذیرش بیماران کرونایی در بیمارستان های تامین اجتماعی استان اشاره و بیان کرد:

مجموع بیماران مشکوک و مبتلا به کرونا از ابتدای اسفندماه ۹۸ تا چهاردهم آبان سال ۱۴۰۰ در بیمارستانهای مدیریت درمان تأمین اجتماعی ۱۹ هزار و ۹۰۶ نفر است.


اعتصام پور افزود: در یک‌هفته منتهی به چهاردهم آبان، تعداد بیماران مشکوک بستری شده در سه بیمارستان دکتر شریعتی، دکتر غرضی و حضرت فاطمه الزهرا(س) ۱۶۳ نفر و در همین مدت تعداد بیمار بهبود یافته و ترخیص شده نیز ۱۷۷ نفر بود.


به گفته وی و بر اساس گزارش های منتشر شده از سوی ستاد زندگی با کرونا سازمان تأمین اجتماعی، از نظرحجم خدمات ارائه شده به بیماران کرونایی در بیمارستانهای مدیریت درمان تأمین اجتماعی در مقایسه با سایر بیمارستانهای تأمین اجتماعی کشور, بیمارستانهای دکتر شریعتی و دکتر غرضی اصفهان بعد از بیمارستان میلاد تأمین اجتماعیِ تهران، بالاترین تعداد بیمار بستری کرونایی را به خود اختصاص دادند.


اعتصام پور اضافه کرد: بر اساس آمار تخت های بستری بیمارستانهای دانشگاهی، تأمین اجتماعی ، نهادهای دولتی و نظامی،خیریه و خصوصی، سهم مجموع تخت فعال سه بیمارستان دکتر شریعتی اصفهان، دکتر غرضی اصفهان و حضرت فاطمه الزهرا(س) نجف آباد از کل تخت های فعال بیمارستانهای استان حدود ۱۰ درصد است.


وی افزود: در دوره شیوع بیماری کرونا، همواره ظرفیتی بیشتر از ۱۰ درصد، برای تخت های بستری بیماران کرونا بر عهده مدیریت درمان و بیمارستانهای تأمین اجتماعی بود.


مدیر درمان تأمین اجتماعی استان اصفهان، مدیریت و ساماندهی ۲۷ مرکز درمانی سرپایی تأمین اجتماعی استان بمنظور پذیرش بیماران کرونایی با رعایت دستور العمل ها و پروتکل ها، هماهنگی با ستاد توزیع بیمار دانشگاه علوم پزشکی و همچنین اورژانس ۱۱۵ برای پوشش موارد نیاز، انجام بازدید های نظارتی با حضور متخصص فنی پزشکی و کارشناسان مرتبط، تعیین بیمارستانهای دکتر شریعتی اصفهان، دکتر غرضی اصفهان و حضرت فاطمه الزهرا(س) نجف آباد به عنوان ریفرال کرونا و راه اندازی واحد سی تی اسکن در بیمارستان حضرت فاطمه الزهرا(س) نجف آباد، راه اندازی کمیته علمی تخصصی کرونا در ستاد مدیریت درمان تامین اجتماعی، مدیریت بخش ها و تخت های بیمارستانی، ایزولاسیون و ایجاد بخش های ویژه بیماران کرونا در سه بیمارستان همچنین تجهیز درمانگاه قدس را از اقدامات انجام شده همزمان با شیوع کرونا برشمرد.

وی به اوج گیری کرونا در موج پنجم، اشاره و بیان کرد:

با آغاز موج چهارم و پنجم شیوع بیماری کرونا از اواخر فروردین امسال، بیمارستان دکتر غرضی اصفهان با ظرفیت حدود ۲۰۰ تخت به عنوان مرکز ریفرال بیماران کرونایی در شهر اصفهان تعیین شد و بخش عمده ای از ظرفیت بیمارستان دکتر شریعتی اصفهان نیز برای بیماران بستری کرونا تخصیص داده شد.


اعتصام پور افزود: در شهرستان نجف آباد نیز با هماهنگی ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا و دانشگاه علوم پزشکی ، بیمارستان حضرت فاطمه الزهرا(س) به عنوان بیمارستان غیرکرونایی این شهرستان وظیفه پذیرش همه بیماران غیرکرونایی به ویژه بیماران ترومایی، اورژانس و انواع جراحی ها را برای پوشش نیازهای این شهرستان و نیز بیماران اعزامی از شهرستانهای غرب استان را بر عهده گرفت.


وی ادامه داد: از ۲۱ اسفندماه ۹۹ با توجه به مصوبات هیأت مدیره سازمان تأمین اجتماعی و دستور مدیرعامل سازمان، طرح حمایت مالی از بیمه شدگان و مستمری بگیران در سه محور رایگان شدن خدمات بستری (فرانشیز صفر)، درمان کل بیمه‌شدگان سازمان در بیمارستان‌های دولتی همه شهرستان‌های استان که این سازمان فاقد بیمارستان ملکی در آن‌ها است و رایگان شدن خدمات بستری (فرانشیز صفر) درمان بیمه‌شدگان ۶۵ ساله و بالاتر در همه بیمارستان‌های دولتی سراسر کشور، استان و حتی شهرستان‌هایی که سازمان دارای بیمارستان ملکی است انجام شد.


به گفته وی، اکنون در همه درمانگاه‌های تأمین اجتماعی استان اصفهان شامل ۲۷ درمانگاه، اقدامات حفاظتی و مراقبتی و پیشگیرانه و نیز فرایندهای غربالگری بیماران مشکوک به کرونا در حال انجام است.


مدیر درمان تأمین اجتماعی استان اصفهان افزود:

با تلاش های انجام شده، رعایت محدودیت ها و پروتکل های ابلاغی همچنین تلاش کادر بهداشت و درمان استان، میزان شیوع ناشی از موج پنجم کرونا کاهش یافته است.


اعتصام پور افزود: همچنان در بیمارستان دکتر غرضی اصفهان بخش عمده ای از ظرفیت بیمارستان شامل۸۴ تخت و در بیمارستان دکتر شریعتی حدود۸۰ تخت به بخش ویژه بیماران کرونایی اختصاص دارد .


وی گفت: برای پوشش نیازهای تخصصی بیماران کرونایی از اسفند ۹۸، بیمارستان حضرت فاطمه الزهرا (س) با ظرفیت ۱۴0تخت فعال و نیز بیمارستان دکتر غرضی اصفهان با ظرفیت حدود ۲۲۰ تخت به طور کامل به عنوان مرکز ریفرال بیماران بستری کرونا اختصاص یافت.


اعتصام پور ادامه داد: از ابتدای شهریور ۹۹ نیز بیمارستان دکتر علی شریعتی اصفهان به صورت جایگزین بیمارستان دکتر غرضی به عنوان مرکز ریفرال بیماران کرونایی تعیین شد و از اواخر فروردین ماه سال ۱۴۰۰ با شروع موج چهارم کرونا، دوباره بیمارستان دکتر غرضی به عنوان مرکز ریفرال کرونا تعریف شد.


به گفته وی، در موج پنجم کرونا ظرفیت بیمارستان‌های دکتر شریعتی و دکتر غرضی به بیماران کرونا اختصاص یافت و بیمارستان حضرت فاطمه الزهرا(س) نجف آباد برای پوشش بیماران ترومایی غرب استان تعیین شد.

نزدیک به ۲ سال از همه گیری کرونا می گذرد و نهادهای مختلفی از جمله تأمین اجتماعی به عنوان بزرگترین سازمان بیمه گر سلامت در سطح کشور، پیشتاز خدمت در این بحران بوده است.


سازمان تأمین اجتماعی به عنوان بزرگترین سازمان بیمه گر سلامت در سطح کشور نقش پررنگی در مقابله با همه گیری کرونا دارد.


افزون بر ۳ میلیون و پانصد هزار نفر از جمعیت استان، بیمه شده سازمان تأمین اجتماعی هستند .
موقعیت جغرافیایی اصفهان باعث شده، بیمارستان های تامین اجتماعی آن به تعداد زیادی از بیمه شدگان اصفهان و استان های مجاور خدمت رسانی کنند.

برچسب‌ها: بدون برچسب
0

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *