تجهیزات پزشکی

آیا کیفیت تجهیزات پزشکی بر سلامت بیمار تاثیر مستقیم دارد؟

بخش‌های مختلف مراکز مراقبت‌های بهداشتی، هر روز به طور فزاینده‌ای با تجهیزات جدید پزشکی تجهیز می‌شوند.

بر اساس شواهد ارائه شده در یک مقاله مروری، برنامه‌ریزی مناسب برای خرید تجهیزات پزشکی ایمن و باکیفیت، می‌تواند ایمنی و نتایج درمان بیماران را بهبود بخشیده، رضایت بیماران را افزایش و هزینه‌های صرف شده را کاهش دهد.

مطالعه دیگری نشان می‌دهد که نظارت منظم بر کیفیت، تنظیم تجهیزات و بهبود آنها، بر حفظ سطح بالایی از رضایت بیمار موثر است.

این نتایج پیامدهای مهمی بر سیاست‌گذاران از لحاظ تأمین منابع لازم و ایجاد قوانین و مقررات حمایتی برای بیمارستان‌ها و مراکز درمانی دارد.

در این مطلب به جزئیات تاثیر کیفیت و تنظیم لوازم پزشکی بر بیمارستان و سلامت بیمار اشاره شده، همچنین در فروشگاه های اینترنتی معتبر می توانید حتی غیرحضوری قیمت انواع تجهیزات پزشکی مصرفی ذکر شده را مشاهده کنید.

صنعت بهداشت و درمان اعم از آزمایشگاه، کلینیک یا بیمارستان، از طیف گسترده‌ای از تجهیزات تخصصی، دستگاه‌ها و داروها برای ارائه خدمات بهتر به بیماران استفاده می‌کند.

اگر تجهیزات پزشکی از نظر کیفیت ارزیابی نشوند، می‌تواند منجر به این شود که کارمندان وقت زیادی را برای کار با آنها هدر دهند.

در عین حال، زندگی بیماران نیز در معرض خطر قرار خواهد گرفت.

در حالی که بیمارستان‌ها باید به طور مداوم با افزایش مطالبات بیماران و کمبود هزینه مقابله کنند، عدم مدیریت مؤثر کیفیت تجهیزات و اجبار برای تعویض مداوم آنها می‌تواند فشار مضاعفی به آنها وارد کند.

چراکه بیمارستان‌ها باید با استفاده از منابع و هزینه کمتر، خدمات درمانی باکیفیت ارائه دهند.

آنها می‌توانند با حفظ و ارتقا کیفیت تجهیزات پزشکی خود، ظرفیت کلی، کیفیت مراقبت، گردش کار و بهره‌وری را بهبود ببخشند که مطمئنا بر کیفیت خدمات ارائه شده بر بیماران نیز موثر هستند.

بیمارستان‌ها باید بهترین خدمات مراقبتی را به بیماران ارائه دهند.

در واقع بیماران باید بدون ابتلا به انواع عفونت مانند عفونت‌های بعد از عمل، آمبولی ریوی، نارسایی تنفسی و واکنش به تزریق، تحت درمان و مراقبت قرار گیرند.

طبق گزارش مراکز مدیریت و پیشگیری بیماری (CDC)، سالانه حدود ۱.۷میلیون عفونت‌های بیمارستانی و ۹۹۰۰۰ مرگ ناشی از آنها وجود دارد. به عنوان مثال در هنگام شیوع بیماری جنون گاوی در انگلیس، با ارزیابی کیفی درست ابزارهای جراحی و استفاده از دستگاه‌های استریل‌کننده با کیفیت، متخصصان پزشکی توانستند از اشتراک وسایل و تجهیزات پزشکی آلوده بین بیماران و در نهایت از شیوع بیماری در طی جراحی‌ها جلوگیری کنند.

در واقع جلوگیری از شیوع انواع بیماری با مدیریت صحیح کیفیت تجهیزات آغاز می‌شود.

از طرفی داشتن تجهیزات پزشکی و لوازم مورد نیاز کافی و باکیفیت، به اجتناب از عدم پذیرش بیماران در بیمارستان‌ها کمک می‌کند.

در ادامه به طور خلاصه در مورد تاثیر کیفیت تجهیزات پزشکی بر سلامت بیمار نکاتی ذکر شده است:

– پزشکان معمولاً تشخیص بیماری را با مشاهده نتایج آزمایش نمونه بیماران، که به صورت داده‌های تحلیلی نمایش داده می‌شوند، آغاز می‌کنند.

این نتایج باید در محدوده یا آستانه قابل قبول قرار بگیرند و اگر خارج از این موارد باشند؛ درمان مناسبی تجویز می‌شود.

دستگاه‌های پزشکی بی‌کیفیت و تنظیم نشده می‌توانند نتایج آزمایش را تغییر دهند و داده‌هایی را نشان دهند که بالاتر یا پایین‌تر از مقدار واقعی یا آستانه هستند.

این مساله می‌تواند روند تشخیص و همچنین درمان را تغییر دهد و باعث تشخیص نادرست و یا عدم تشخیص بیماری شود.

در نتیجه منجر به تجویز دوزهای بالاتر یا پایین‌تر از حد لازم (که مخصوصاً برای کودکان مضر است) توسط پزشکان شود.

– هرگونه تاخیر ناشی از بی‌کیفیتی تجهیزات پزشکی در وظایف یا اقدامات سیستم بهداشت و درمان، می‌تواند عواقب جدی به همراه داشته باشد.

به عنوان مثال، اگر کادر درمان زمان زیادی را برای جستجوی تجهیزات مورد نیاز خود بپردازند و یا اگر تجهیزات احیای بیمار به درستی کار نکند، می‌تواند منجر به مرگ بیمار شود.

– خطاهای پزشکی ناشی از استفاده از وسایل بی‌کیفیت و تنظیم نشده می‌تواند منجر به درد، ناتوانی موقت یا دائم و حتی مرگ بیمار شود.

– خطاهای پزشکی هم‌چنین در قالب تحمیل داروها، آزمایش‌ها و درمان‌های ناکارآمد و اضافی، می‌توانند هزینه درمان بیماران را افزایش دهند.

بنابراین، با بهبود نگرانی‌های فوق و کیفیت وسایل و تجهیزات پزشکی، می‌توان عملکرد کلی صنعت مراقبت‌های بهداشتی را از بهبود راندمان تجهیزات پزشکی تا ارزش مراقبت‌های بهداشتی افزایش داد.

در این صورت، بیماران نیز با اطمینان خاطر به مراکز مراقبت‌های بهداشتی مراجعه خواهند کرد.

منبع: وبسایت مجله سفر

طراحان طبی متین
تولید کننده انواع تجهیزات توانبخشی، تجهیزات فیزیوتراپی، تجهیزات هیدروتراپی، تجهیزات پزشکی، ورزشی و… پیشرفته

دیدگاه ها بسته شده اند.